Ingen tid til backup i det 21. århundrede

Med flere terabyte data og kunder, der vil have adgang til systemerne 24 timer i døgnet, er virksomheder tvunget til at tænke i nye baner, når det gælder backup. Det skaber en ny forretning for at levere storage-tjenester til især de små og mellemstore virksomheder.

Ingen virksomheder har lyst til at miste data, men den moderne virksomhed har heller ikke tid til at lukke sine systemer ned for at tage backup.

Derfor investerer flere virksomheder i mere intelligente storage-systemer, som kan reducere backup-tiden og eliminere behovet for at lukke systemet ned.

Virksomheder har i dag enten afdelinger eller kunder i lande spredt over flere tidszoner, ligesom kunderne vænner sig til, at de skal kunne få adgang til en virksomheds systemer 24 timer i døgnet.

- Du kan ikke længere sige, at vi driver en forretning, der er åben fra 8 til 16. Den går måske, hvis du er en brillebutik, siger landechef Nils Kierkegaard fra Storagetek.

Disksystemer

Den nye måde at drive en global forretning på er godt nyt for storage-leverandørerne. I stedet for blot at indkøbe et stort bånd-system til backup vil flere kunder nu have mere intelligente systemer, som åbner nye forretningsområder for leverandørerne.

På det tekniske plan betyder udviklingen, at flere virksomheder vælger at foretage deres primære backup på disksystemer.

Det giver med den rigtige software mulighed for at tage backuppen som et øjebliksbillede af virksomhedens data i stedet for at kopiere samtlige data hver gang.

Samtidig giver disksystemerne mulighed for hurtigt at genskabe tabte data i forhold til en fuldstændig daglig backup på bånd.

Båndrobotter

Ifølge analysefirmaet IDC vil bånd-systemerne sandsynligvis forsvinde med tiden, men der kan gå lang tid, fordi bånd stadig er interessant, når det gælder langtidsopbevaring af data.

- Teknologier forsvinder ikke sådan lige. Der er for eksempel stadig tusindvis af danskere, der kobler sig på internettet med et modem. Når man tror en teknologi er død, så sker der ofte det, at den finder nye nicher, siger direktør Per Andersen fra IDC Nordic.

Tema om storage

Fra 1. til 12. august sætter Computerworld i en række artikler fokus på storage.


» Læs alle tema-artikler

Producenterne af båndsystemer har også svaret igen på udviklingen inden for diske. De såkaldte båndrobotter automatiserer processen med at tage backup på bånd, og prisen er stadig et godt argument.

- Bånd er billigt, men disksystemer er også billige, siger landechef Jesper Stormholt fra Network Appliance.

Diskproducenterne ser ud til at have bedre kort på hånden. I takt med at virksomhedernes datamængder vokser eksplosivt vokser tidsforbruget også for den traditionelle backup.

Fjern-backup

- Det er enkelt at tage en backup af 100 gigabyte, men en database på over en terabyte, det er kompliceret, siger Nils Kierkegaard fra Storagetek.

De store virksomheder har allerede taget mere avancerede storage-systemer til sig, men også små og mellemstore virksomheder nærmer sig datamængder, hvor en storage-strategi er vigtig. Men for leverandørerne kræver det en anden taktik at sælge til de små virksomheder.

- At sælge til de små virksomheder er at sælge til service-leverandører, som eksempelvis klarer fjern-backup, siger Jesper Stormholt.

Derfor allierer storage-leverandørerne sig i højere grad med firmaer, som sælger tjenester som backup, e-mail-håndtering, overvågning af storage-systemerne eller hjælper med at leve op til lovkrav.

- Storage-markedet går fra at sælge kasseløsninger til at sælge service. Markedet for de små og mellemstore virksomheder vil overhale de store virksomheder, men de små virksomheder har også andre behov. De vil have færdigpakkede ting, siger Nils Kierkegaard.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks