Macromedia hiver Freehand ud af pakke

Macromedia har droppet selskabets populære illustrationsværktøj Freehand i den seneste version af selskabets softwarepakke Studio 8. Selskabet afviser spekulation i, at Freehand er på vej ud som konsekvens af konkurrenten Adobes køb af selskabet.

Macromedias populære illustrationsværktøj Freehand er i den seneste version af selskabets Studio-programpakke skubbet ud på sidelinjen.

Udelukkelsen har straks skabt spekulationer i, om Freehand er på vej helt ud til fordel for Illustrator fra Adobe Systems.

Og altså, at udelukkelsen kunne være et indledende tegn på, at Adobe og Macromedia har indledt sammenlægningen af de to selskaber, efter at Adobe for fire måneder annoncerede et køb af Macromedia for mere end 20 milliarder kroner.

Det afvises af Macromedia.

- Freehand fortsætter med at være et vigtigt og succesfuldt produkt for selskabet, og vi vil fortsætte med at sælge, supportere og vedligeholde det som et selvstændigt produkt, siger Jim Guerard, der er marketingchef hos Macromedia til Maccentral.

Freehand er i Studio 8 erstattet af programmerne Contribute 3 og Flash Paper 2 for bedre at opfylde behovene ved design, udvikling og vedligeholdelse.

Det oplyser administrerende direktør John Biviano fra Macromedia i Australien i en email til Cnet.com

Efter lidt mere pres for oplysninger om fremtiden for Freehand svarer en talsmand for Macromedia, at selskabet ikke offentliggør fremtidige planer for produkt-opdateringer.

Det har selskabet imidlertid gjort ved flere lejligheder på selskabets weblogs og ved udvikler-konferencer, skriver Cnet.com

Den 24. august skal aktionærerne i Adobe og Macromedia stemme om en sammenlægning af de to selskaber.

Begge parter har tidligere oplyst, at de forventer handlen afsluttet i slutningen af i år efter godkendelse af myndigheder og aktionærer.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job