Nvidia pumper 31 milliarder kroner ind i konkurrenten Intel – aktien buldrer i vejret

Hvis samarbejdet lykkes, kan det potentielt styrke Nvidias og USA’s teknologiske uafhængighed. Hvis ikke, risikerer Nvidia at have hældt milliarder i en trængt konkurrent uden reelt afkast.

Artikel top billede

(Foto: Computex/PR)

Fem milliarder dollar – svarende til 31 milliarder kroner.

Så meget hælder den amerikanske chipgigant Nvidia nu ned i pengetanken til den pressede konkurrent Intel.

Dermed bliver Nvidia en af Intels største aktionærer med omkring fire procent af aktiekapitalen.

Og det er noget, investorerne i Intel er glade for, de sender aktien op med næsten 30 procent i førmarkedet. Samtidig stiger Nvidia med mere end tre procent.

Det noget overraskende alliance mellem de to betyder, at Nvidia og Intel sammen skal udvikle specialdesignede chips til både datacentre og pc-markedet, hvilket kan ses som en direkte trussel mod konkurrenter som AMD og Broadcom.

En vigtig del af samarbejdet bliver integrationen af Nvidias såkaldte Speedy Links – en proprietær teknologi, der muliggør lynhurtig kommunikation mellem chips i AI-servere.

Det er denne type arkitektur, der gør det muligt at forbinde flere AI-chips og håndtere de enorme datamængder, som kunstig intelligens kræver.

Intel skal både designe CPU'er, der kan parres med Nvidias GPU'er, og modtage en specialudviklet grafikchip fra Nvidia til brug i egne pc-processorer.

Alt sammen i et forsøg på at genvinde Intels tabte terræn i både datacenter- og forbrugermarkedet.

De to selskaber oplyser, at de vil udvikle "flere generationer" af fremtidige produkter sammen, men sætter ikke dato på, hvornår de første fælles-produkter rammer markedet.

Der er ikke tale om licenssalg, men et kommercielt samarbejde, hvor begge parter leverer chips til hinanden.

Nvidia har de seneste år rykket ind på både pc- og datacentermarkedet for CPU'er, mens Intel har forsøgt at matche Nvidias AI-dominans med egne AI-chips, dog uden nævneværdig succes.

Intel er kilometer bagud fra konkurrenterne

Intel har i årevis kæmpet med at genfinde sin position i en branche, hvor Nvidia, Broadcom og Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) er løbet med overskrifterne, aktiestigningerne og milliarderne.

Et kig på aktiekurserne de seneste tre år viser, at Nvidia er steget næsten 1.200 procent, Broadcom 589 procent, TSMC 238 procent og AMD 108 procent.

Modsat har Intel tabt 15 procent af sin aktieværdi de seneste tre år.

I 2025 er man dog begyndt at se øget tiltro til Intel-forretningen – særligt siden den nye Intel-topchef Lip-Bu Tan tiltrådte i marts.

Senest har Intel fået massiv statsstøtte fra den amerikanske Trump-regering, der har købt sig ind med 10 procent af selskabet i et opsigtsvækkende politisk indgreb.

Og nu kaster altså også Nvidia sig ind som redningsplanke – med både aktiekøb og teknisk samarbejde.

Nvidia betaler 23,28 dollars per aktie – en pris, der ligger højere end de 20,47 dollars, den amerikanske regering gav, men stadig under aktiens lukkekurs dagen før nyheden ramte.

Ifølge flere analytikere antydes det, at Trump måske også har en finger med i Nvidia-investeringen.

Ifølge Reuters peger analytikere i hvertfald på, at Nvidias investering ikke blot er et økonomisk sats, men også en politisk manøvre for at styrke relationerne til den amerikanske regering, der i sidste ende kan reducere USA’s afhængighed af Kina.

Taiwanske TSMC producerer i dag Nvidias mest avancerede AI-processorer, men samarbejdet med Intel kan bane vejen for alternativer og reducerer Nvidias afhængighed til leverandøren - hvis altså samarbejdet med Intel bliver en succes.

Intel har også modtaget to milliarder dollar fra SoftBank tidligere i år.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S