Politikere langer ud efter tech-giganterne: Skal forklare kæmpe fyringsrunder

Tech-sektoren i USA har været storforbrugere af det særlige H-1B-visum til at få specialiseret arbejdskraft ind i landet, men samtidig har der været mange fyringsrunder i USA.

Artikel top billede

Der har været mange store fyringsrunder i de globale tech-giganter i årene efter corona-pandemien toppede. Ved flere af fyringsrunderne er titusindvis af ansatte blevet smidt på porten.

Hoveddelen af disse fyringsrunder sker generelt i USA, hvor selskaberne typisk også har en stor del af deres ansatte.

Alligevel er tech-giganterne de mest hyppige brugere af H-1B-visummet, som er et særligt visum til at hente specialiseret arbejdskraft til USA.

Forleden meldte USA’s præsident Donald Trump ud, at H-1B-visummet skal til at koste et gebyr på 100.000 dollar, hvilket fik flere tech-giganter til at gå ud og fraråde deres ansatte på den særlige ordning at forlade landet, indtil flere detaljer var på plads.

Debatten om det særlige visum har dog fået en række amerikanske politikere op af stolen. For hvor skal tech-selskaberne bruge arbejdskraft udefra, når der er masser af arbejdsløse i USA, og flere amerikanere bliver fyret, lyder deres undren.

Eksempelvis har Amazon over 10.000 ansatte på H-1B, og AWS, som i den statistik er sin egen enhed har yderligere 2.000.

Microsoft og Meta har begge over 5.000, mens Google har lige over 4.000 på ordningen.

Den republikanske senator Chuck Grassley og den demokratiske senator Dick Durbin er nu gået sammen om en kritik af tech-giganterne. De har skrevet et brev og bedt om detaljer om selskabernes H-1B-ansatte.

Det skriver Reuters.

Det drejer sig om antallet af H-1B-arbejdere, de beskæftiger, den løn, de får, og om amerikanske arbejdere er blevet erstattet af udenlandsk arbejdskraft i det givne job.

"Med alle de hjemmedyrkede amerikanske talenter henvist til sidelinjen, har vi svært ved at tro, at Amazon ikke kan finde kvalificerede amerikanske tech-medarbejdere til at udfylde disse stillinger," skriver senatorerne til Amazons administrerende direktør Andy Jassy ifølge mediet.

Deloitte, Alphabets Google, Meta, Microsoft, Walmart, Cognizant Technology Solutions og Tata Consultancy Services har også modtaget brevet. Selskaberne er ikke vendt tilbage på Reuters anmodning om en kommentar.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job