”Har gjort mere skade end gavn”: Simply.com peger på leverandør som årsag til torsdagens massive DDoS-nedbrud

En fejlslået mitigering fra en underleverandør, der skulle afbøde DDoS-angreb mod Simply.com, har tilsyneladende haft den modsatte effekt. Hostingfirmaet skriver nu, at torsdagens store it-problemer er løst.

Artikel top billede

Årsagen til det omfattende it-nedbrud torsdag morgen og formiddag hos det danske hostingfirma Simply.com er tilsyneladende fundet.

Ifølge hostingfirmaet, der blev ramt af et stort ddos-angreb klokken 04 torsdag morgen, skyldes nedbruddet en fejlslagen DDoS-beskyttelse hos en af deres internetleverandører.

På selskabets driftsside skriver Simply.com nu, at den foreløbige årsag til problemerne var et meget stor DDoS-angreb rettet mod selskabets navneservere.

Det fik en af deres internetleverandører til at aktivere DDoS-mitigering - altså et forsøg på at afbøde angrebet - men i stedet for at afhjælpe problemet, endte den med at skabe endnu større forstyrrelser.

"Denne mitigering ser ud til at have gjort mere skade end gavn i dette tilfælde. Det har forårsaget udbredte timeouts på tværs af mange af vores IP-ranges, hvilket har påvirket mere end blot Simply.com," skriver selskabet.

Simply.com har som konsekvens fjernet den pågældende leverandør fra deres opsætning, og det ser - ifølge dem selv ud til at have stabiliseret situationen.

Selskabet markerer nu problemerne som følge af DDoS-angrebet som værende "løst". It-nedbruddet varede i syv timer og 20 minutter.

150.000 kunder fordelt over 15 lande.

Angrebet, som blev opdaget tidligt torsdag morgen klokken 04:00, var målrettet Simply.com’s DNS-servere og betød, at domæner, som benytter Simply.coms navneservere, oplevede problemer med at tilgå hjemmesider og modtage e-mails.

Hostingfirmaet, der blev stiftet i 2004 under navnet UnoEuro og i dag er en del af team.blue Denmark, oplyser at de fortsat arbejder sammen med deres leverandører om at sikre en varig løsning.

Simply.com har 150.000 kunder fordelt over 15 lande.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics