Med denne projektor er film-oplevelsen næsten lige så god som i biografen

Film skal ses i biografen, og gider du ikke det, er Sonys high-end hjemmebio-projektor et fremragende bud – hvis du altså har både plads og penge til projektet.

Artikel top billede

Sonys nye hjemmebio-projektor til entusiasten klarer et billede op til 300”, hvilket betyder, at du reelt kan lave din egen hjemmebiograf i pænt stort format – hvis du vel at mærke har plads nok. (Foto: Sony PR)

For nylig så jeg filmen One Battle After Another på det helt store lærred, og for første gang i mange år fik jeg en god gammeldags biografoplevelse, der sidder i kroppen flere dage efter.

Det er en følelse, som jeg næsten havde glemt, da vi jo alle er vant til at blive stopfodret med underholdning fra streamingkanaler.

Grunden til den gode oplevelse var naturligvis filmens kvalitet, men i lige så høj grad det store lærred, den omsluttende lyd og den mørke sal – det giver bare en ekstra dimension.

Den oplevelse vil jeg ikke påstå, du får ved at købe Sonys nye high-end hjemmeprojektor, men jeg kan garantere, at du får en oplevelse, der kommer uhyre tæt på.

Op til 300” storskærm i stuen

Dels sker der bare noget, når formatet bliver over 100” – du sidder tæt på og alligevel får knivskarpe billeder.

Med i ligningen er også, at reflekteret lys bare giver et andet billede end et tv. Uden at virke søgt i mit ordvalg, så er det mere filmisk, når du vælger 'film mode' på projektoren.

Det afgøres naturligvis meget af det lærred, du vælger at benytte – og her er endda meget stor prisforskel.

Men selv på en plan hvid væg (ikke med savsmuldstapet) får du tydeligt en god fornemmelse af, hvor fedt det er at se film på denne måde.

Nu ofrer du jo nok ikke de 52.499 kroner, du skal slippe for denne Sony Bravia 7 VPL-XW5100ES, for at smide billedet op på en hvid væg i stuen, men det understreger, hvor godt det kan blive – selv under mindre gode forhold.

Sony kan levere et billede op til 300”, og lyskilden er laser. Det betyder en lampetid på garanteret 20.000 timer, og at den holder til mange års brug i realtid.

Sony leverer 2200 lysstyrke (ANSI), og det siger ikke så meget om virkeligheden, da det i lige så høj grad afhænger af det lærred, du benytter.

Lad os bare understrege, at du ikke mangler lys, når du åbner op for laseren bag det store objektiv.

Jeg skal indrømme, at selv de bedste hjemmebio-projektorer med laser ikke helt har den glød i farverne som de bedste med pærer.

Men du slipper for at skulle skifte pære med års mellemrum, ligesom strømforbruget alt andet lige er noget lavere – selv om et maksimalt strømforbrug på 295 watt på den testede model jo ikke ligefrem er lavt.

Betagende farver

Når det er sagt, så er denne Sony en af de laserprojektorer, jeg har set, der er tættest på idealet.

Du finder en dybde i farverne samt en glød, der minder om et godt OLED-tv.

Det er en lidt speciel sammenligning, da et billede på lærred som sagt giver en helt anden dybde og klarhed.

Sony har opnået det flotte resultat med en chip, der blandt andet måler på farvetoner i realtid og forbedrer dynamikken.

Det betyder, at detaljerne i det sorte bevares, samtidig med at sort står ekstremt sort. Det er lige før, det ser kunstigt ud, hvis forgrunden er meget farverig.

Man benytter teknologi, der også bruges i tv, men de chips, der anvendes, er pro-udgaver af dem, du finder i Sonys dyreste tv. Således påstår man at kunne levere op mod en milliard farver.

Det kan jeg naturligvis ikke tjekke, men jeg kan se, at billedet har en detaljering og ikke mindst overgange mellem farvenuancer, som er ret enestående.

Selv helt tæt på opleves billedet aldrig grynet. Det er lidt imponerende i virkeligheden, når billedstørrelsen er 160” i min testopstilling.

De mange muligheder for justering og de forudindstillede tilstande til film, sport og så videre virker ret overbevisende, og jeg havde i praksis ikke det store behov for at lave yderligere justeringer.

4K-billedet kan køre op til 120 fps, så den kan også bruges til spil og har da også en Auto Low Latency Mode, du kan slå til, hvis du spiller.

Derfor finder du naturligvis også HDMI 2.1-kompatibel indgang.

Kræver meget plads og dybe lommer

Selvom Sony sagtens kan bruges i en stue med dagslys, så gør den sig bedst i mørket, og skal du have fuld udnyttelse, skal du også have et lærred på mere end 120”.

Det kræver, at projektoren hænges op, der trækkes kabler, og tillige et lydsystem, der kan leve op til det store billede.

Du kan dog sagtens have den i stuen, da den er meget tyst. Sony opgiver, at den i mest afdæmpede mode har et støjniveau på blot 24 dB.

Det er meget, meget lavt – til sammenligning er støjkravet på en stillestue på et hospital 25 dB.

Når der blæses lidt mere op for lyset, kan du godt høre projektorens blæser, men det skal understreges, at det er et niveau, som kun vil genere de mest følsomme – og er du en af dem, bør du under alle omstændigheder holde dig fra en projektorløsning.

Vælger du en løsning som denne Sony, kræver det ikke en udvidet matematisk eksamen at regne ud, at projektet let løber op over 75.000–100.000 kroner.

Husk også, at projektoren ikke er lille.

Den er hele 46 centimeter bred og næsten 43 centimeter dyb. Læg dertil en vægt på 13 kilo, og du kan godt høre, at det ikke er en projektor, du lige tager med i sommerhuset.

Skulle du alligevel have mod på det, skal det nævnes, at den er meget let at sætte op. Du justerer direkte på objektivet, og lige over det sidder knapper til at justere billedet op/ned og til siden uden, at billedet bliver skævt.

Lens Shift og zoom er let, men det kunne være rart, hvis denne funktion kunne klares med en fjernbetjening, så du slipper for at stille dig op på en stige, når der skal justeres.

De færreste forundt

Prisen – husk også lyd og lærred, pladsbehov med mere – gør denne projektor til en mulighed for de få.

Men er du i markedet efter en storslået oplevelse og har både plads og råd til herlighederne, er Sonys nye hjemmeprojektor med professionelle egenskaber så absolut værd at have på din top-tre-liste.

Jeg vil undlade at give den karakter, da markedet er smalt, og selv om jeg har oplevet de fleste konkurrenter, har det været under forhold, jeg ikke har kunnet kontrollere.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S