Nvidia, Microsoft og Blackrock køber datacentre for mere end 250 milliarder kroner

Alliancen køber meget stort ind på datacenterområdet.

Artikel top billede

(Foto: Kevin Ache)

Datacentre er en af grundstenene for kunstig intelligens, og derfor er der mange penge og store investeringer på spil inden for datacenter-området for tiden.

Det kan blandt andet ses med den seneste gigant-handel, der er blevet gennemført, hvor tre store aktører har købt datacentre for svimlende beløb.

Der er tale om parterne AI Infrastructure Partnership (AIP), MGX, som er et statsejet investeringsselskab fra emiraterne, og BlackRock’s Global Infrastructure Partners (GIP), som køber hele ejerskabet i Aligned Data Centers til 40 milliarder dollar, hvilket svarer til 256,3 milliarder kroner.

Aligned Data Centers er en udbyder af digital infrastruktur, der driver komplekse krævende cloud- og AI-arbejdsbelastninger. Selskabet designer, bygger og driver datacentre. Der er tale om et af verdens største datacenterselskaber.

Konsortiet køber 100 procent af aktierne i datacenterselskabet.

AIP blev oprettet sidste år af Blackrock, MGX, Microsoft og Nvidia. Derudover har AIP efterfølgende fået tilføjet xAI, Kuwait Investment Authority og Temasek.

50 datacentre

AIP’s formål er at øge kapaciteten af AI-infrastruktur, og det er dette opkøb et eksempel på.

Aligned Data Centers har en portefølje af 50 datacentercampusser og mere end 5 gigawatt i drift og planlagt kapacitet.

Selskabet har primært datacentre i i USA og Latinamerika, såsom Northern Virginia, Chicago, Dallas, Ohio, Phoenix, Salt Lake City, São Paulo i Brasilien, Querétaro i Mexico og Santiago i Chile.

Efter opkøbet er det planen, at Aligned Data Centers skal udvide sin tilstedeværelse og fortsætte udviklingen for at gøre datacentre mere effektive.

"Samarbejdet med konsortiet vil accelerere vores mission om at levere den infrastruktur, der driver morgendagens digitale økonomi."

"Med AIP’s, MGX’s og GIP’s globale rækkevidde, omfattende ressourcer og dybe ekspertise inden for AI, energi og finans er vi klar til at skalere hurtigere, innovere yderligere og gentænke, hvad der er muligt inden for bæredygtig datacenterinfrastruktur," udtaler Andrew Schaap, CEO for Aligned Data Centers, i en pressemeddelelse.

Transaktionen forventes afsluttet i første halvdel af 2026, under forbehold af myndighedsgodkendelser.

"AIP er positioneret til at imødekomme den voksende efterspørgsel efter infrastruktur, efterhånden som AI fortsætter med at omforme den globale økonomi."

"Dette partnerskab samler førende virksomheder og mobiliserer privat kapital for at accelerere AI-innovation og fremme global økonomisk vækst og produktivitet," udtaler Larry Fink, formand og CEO for BlackRock og formand for AIP, i meddelelsen.

Læs den officielle udmelding her.

Annonce

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job