Morgen-briefing: Tesla-bestyrelse: I kan miste Elon Musk hvis billion-lønpakke udebliver / Undersøgelse kortlægger danskerne størst frygt ved hacker-angreb / AMD skal levere to top-supercomputere på rekordtid

Morgen-briefing: Tesla-bestyrelse: I kan miste Elon Musk hvis billion-lønpakke udebliver / Undersøgelse kortlægger danskerne størst frygt ved hacker-angreb / AMD skal levere to top-supercomputere på rekordtid

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

God morgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing 28. oktober.

Dagens tidlige nyhedsoverblik byder på nyt til Tesla-aktionærerne, som i den kommende uge skal tage stilling til Elon Musks spektakulære lønpakke.

Dertil tager morgen-oversigten dig forbi AMD's lynhurtige supercomputere og en undersøgelse, der afdækker, hvad danskerne frygter med ved et cyberangreb skulle ske.

Tesla-bestyrelse: I kan miste Elon Musk hvis billion-lønpakke udebliver

Den amerikanske tech-magnat Elon Musk risikerer at opgive sin rolle som leder af Tesla, hvis en kommende billion-lønpakke ikke sikres.

Det oplyser selskabets bestyrelsesforperson Robyn Denholm i en besked til selskabets aktionærer.

Beskeden kommer op til den årlige aktionærsamling 6. november, hvor en ny lønpakke, med en potentiel gevinst på 1000 milliarder amerikanske dollar til Elon Musk skal vedtages.

Teslas bestyrelse har dog mødt gentagen kritik for at overse aktionærernes interesse, mens dets uafhængighed fra Elon Musks indflydelse er betvivler, skriver nyhedsmediet Reuters.

Den foreslåede lønpakke er designet til at fastholde Elon Musks interesse over de kommende 7,5 år, lyder det i brevet til Tesla-investorer. Lønpakken er indrettet i 12 leverancer, som hver udløser en klækkelig bonus.

Blandt leverancerne er krav om en markedsværdi på 8,5 billioner dollars og milepæle for autonom kørsel og robotik.

Undersøgelse kortlægger danskerne størst frygt ved hacker-angreb

En rundspørge foretaget af Norstat for Samsung kortlægger, hvad det er danskerne frygter mest ved et hackerangreb.

Her viser det svarene, at frygten for at miste adgangen til online-konti vejer tungest, med 68 procent af respondenterne, som udtrykker frygt for det scenarie.

Det er efterfulgt af identitetstyveri og læk af data som bekymrer henholdsvis 60 og 56 procent af respondenterne.

”Historier om identitetstyveri, lænsede konti og phishing-angreb er ikke gået ubemærket hen over hovedet på danskerne. Samtidig er der kommet en langt større opmærksomhed omkring særligt sociale medier og tech-virksomheders forretningsmodeller, hvor adgang til data ofte er et vigtigt element. Derfor forstår jeg godt, hvor den skepsis, undersøgelsen viser, kommer fra,” siger Samsungs landechef Søren Rinnov Østergaard i en meddelelse til Computerworld.

Undersøgelsen er foretaget ved rundspørge blandt 1013 respondenter i perioden 11.-22. august.

AMD skal levere to top-supercomputere på rekordtid

Det amerikanske energiministerium indgår et partnerskab med AMD om at bygge to nye supercomputere på rekordtid.

De to nye maskiner skal drive udvikling og forskning indenfor alt fra kerne- og fusionskraft, national sikkerhed og til kræftbehandling.

Den første maskine, “Lux”, skal stå klar inden for seks måneder og vil bestå af tusindvis af AMD’s MI355X-AI-chips samt AMD-processorer. AMD-topchef Lisa Su kalder Lux-projektet den hurtigste udrulning af en supercomputer i den størrelsesorden, hun har set.

Projektet bliver til i samarbejde med AMD, Hewlett Packard Enterprise, Oracle Cloud Infrastructure og Oak Ridge National Laboratory.

Ny vicedirektør i Styrelsen for Samfundssikkerhed

1. november 2025 tiltræder Christine Engel Christensen som ny vicedirektør i Styrelsen for Samfundssikkerhed (SAMSIK).

Med sig bringer hun solide erfaringer inden for både sikkerhedspolitik og cyberområdet, som også bliver blandt hendes ansvarsområder i den nye stilling.

Christine Engel Christensen er tidligere kontorchef i både Forsvarets Efterretningstjeneste og Forsvarsministeriet, hvor hun bl.a. havde ansvar for cybertruslen og den nationale cyber- og informationssikkerhedsstrategi.

Siden 2022 har hun været vicedirektør i Beredskabsstyrelsen, herunder et halvt år som fungerende direktør. Christine Engel Christensen er uddannet cand.scient.anth. fra Københavns Universitet og sprogofficer i arabisk.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen