Meta mangler 200 milliarder kroner til dyre datacentre: Udbyder obligationer i kæmpe-udsalg

Meta sætter obligationer til salg for enorme 200 milliarder kroner. Pengene skal investeres i den hastige udbygning af AI-datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det store AI-kapløb koster så gigantiske summer, at selv nogle af verdens rigeste selskaber ikke bare kan hente pengene i deres kontant-lagre.

Meta - som jo står bag Facebook, Instragram og WhatsApp - går nu i gang med at rejse enorme 30 milliarder dollar - omkring 200 milliarder kroner.

Pengene skal rejses via salg af obligationer i markedet, der som bekendt er en slags gældsbeviser, hvor Meta mod betaling af renter og løfte om indfrielse af hovedstolen langt ude i fremtiden, låner penge af køberne.

En del af obligationerne vil få en løbetid på hele 40 år, inden Meta vil indfri dem.

Selskabet har meldt det store udbud af obligationer til det amerikanske finanstilsyn, SEC, og du kan læse hele anmeldelsen her.

Her fremgår det blandt andet, at Meta udbydder de mange obligationer i seks forskellige pakker med forskellige løbetid og indfrielse mellem 2030 og 2065.

Selskabet skal bruge pengene på byggeri af AI-datacentre og lignende i en tid, hvor verdens store it-selskaber er stærkt fokuserede på holde trit med de andre på AI-området.

Samtlige førende tech-selskaber investerer således for tiden store summer i byggeri af datacentre og opgradering af udstyr, så de kan følge med AI-udviklingen, som stiller hastigt stigende krav til hastighed og regnekraft i clouden.

Meta har for tiden ganske godt gang i forretningen. Selskabets netop offentliggjorte kvartalsregnskab vise en omsætnings-fremgang på hele 26 procent på et år.

Den fremgang kræver samtidig massive investeringer. Metas investeringer - den såkaldte capital expenditure - i kvartalet lå således på 19,4 milliarder dollar. Langt størstedelen af investeringer er gået til datacentre, netværks-infrastruktur og servere.

Selskabet forventer alene i år at investere 70 milliarder dollar. Til sammenligning brugte Meta i fjor i alt 39.3 milliarder dollar på investeringer i infrastruktur og den slags.

Foruden det store salg af obligationer, har Meta også indledt samarbejde med kapitalfonden Blue Owl Capital, som skal stille med store beløb til byggeri af datacentre.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S