Stort galleri: Tag med på Computerworlds store Cyber Security Festival 2025 - kig med her

Computerworld Cyber Security Festival 2025: Nogle af de bedste af de professionelle it-sikkerhedsfolk i Danmark har lagt vejen forbi Computerworlds Cyber Security Festival 2025 i de seneste par dage og haft fornøjelsen af 74 oplægsholdere og et stort antal udstillere.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin K. Hansen)

Vi er så småt begyndt at pakke sammen i Tap1-hallerne i København efter to intense og mættede dage i cybersikkerhedens navn.

I de seneste to dage har en længere række af de bedste cybersikkerheds-virksomheder været samlet med mere end 1.700 cybersikkerheds-professionelle for at drøfte cybersikkerhed lige nu til Computerworlds store Cyber Security Festival 2025.

Festivalen blev åbnet tirsdag af minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen, og programmet har været tætpakket med spændende oplæg, talere, diskussioner og paneldebatter.

Centralt har været drøftelserne om cybersikkerhed i en global omskiftelig tid præget af store forandringer - både på den politiske og den teknologiske front.

De gør det stærkt nødvendigt for alle cybersikkerheds-folk i Danmark at være opdaterede og forberedte og oplyste om både trusselsbilleder og de handlemuligheder, som de har, hvis uheldet skulle være ude.

Computerworlds fotograf har været på plettet i Tap1 gennem de seneste dage. Se med i hans billeder fra Cyber Security Festival 2025 herunder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen