Morgen-briefing: Cyberangreb koster Jaguar Land Rover knap halvanden milliard kroner / CISA advarer: Russisk ransomware-gruppe angriber Nutanix-VPN / Nu kan du spille på Netflix

Cyberangreb koster Jaguar Land Rover knap halvanden milliard kroner. CISA advarer: Russisk ransomware-gruppe angriber Nutanix-VPN. Nu kan du spille på Netflix: Legendarisk cowboyspil

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen kære læser

På Computerworld går det på runde, hvem det er, som får æren af at møde ind tidligt og servere det første nyhedsbrev til dig. I denne uge har jeg ansvaret.

Lad os hoppe i ud i det med det samme. Tip modtages som altid: frth@cw.dk

Velkommen til. Venlig hilsen

Frederik Therkildsen

Cyberangreb koster Jaguar Land Rover knap halvanden milliard kroner

Et massivt cyberangreb i september lammede bilgiganten Jaguar Land Rover og kostede virksomheden 1,47 milliarder kroner i andet kvartal, viser Tata Motors nyeste regnskab.

Det gør det til et af de absolut dyreste cyberangreb i historien.

Angrebet tvang fabrikker i stå og sendte medarbejdere hjem. Hackergruppen Scattered Lapsus$ Hunters hævder ansvaret.

JLR’s tab før skat lød på 4,2 milliarder kroner - en dramatisk nedgang fra 3,4 milliarder i overskud året før. Produktionen blev først genstartet i oktober, efter den britiske regering trådte til med en lånegaranti på 12,9 milliarder kroner, skriver Bleepingcomputer.

Bank of England fremhæver angrebet som en af årsagerne til svagere BNP i tredje kvartal. Selskabet melder nu om stabilisering, men hændelsen viser, hvordan cybertrusler kan få systemiske konsekvenser for både industri og samfundsøkonomien.

CISA advarer: Russisk ransomware-gruppe angriber Nutanix-VPN

Det amerikanske cybersikkerhedsagentur CISA slår alarm i en ny advarsel, hvor Akira-ransomwaregruppen nu beskrives som en “imminent threat”.

Gruppen retter nu sit sigtekorn mod Nutanix AHV - en visualiseringsplatform brugt i sundhed, finans og offentlig forvaltning, skriver det britiske techmedie The Register.

“Akira har avanceret til et punkt, hvor almindelige sikkerhedsforanstaltninger ikke længere er nok,” siger Nick Tausek fra Swimlane. Det er en af de ransomware-bander som er særdeles aktiv lige nu.

Hackerne udnytter fejl i VPN-produkter som SonicWall, og når først de har adgang, bevæger de sig mod Nutanix for at kryptere forretningskritiske data. Akira er en af de mest aggressive ransomware-bander med mange ofre blandt andet den finske it-leverandør Tietoevry samt Boliga i Danmark.

Nu kan du spille på Netflix: Legendarisk cowboyspil

Måske du allerede har opdaget det henover weekenden. Men Netflix har lanceret deres spilunivers, som åbner op for at kunne spille direkte i appen ved brug af din smartphone, som var det en controller eller joystick.

Det fungerer på præcis samme måned, som når du blot streamer. Indtil videre er det hele inkluderet i prisen.

Netflix er de senere år begyndt at opleve konkurrence på streamingmarkedet, hvor mange flere udbydere siden har kopieret Netflix-modellen i mere eller mindre grad.

Selskabet oplyser, at blandt andet Red Dead Redemption er et af de lancerede spil.

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job