Forsikringsbranchen advarer: AI er for risikofyldt at forsikre

Flere store forsikringsselskaber beder nu myndighederne om lov til at udelukke AI-relaterede skader fra virksomheders ansvarsforsikringer.

Artikel top billede

(Foto: Scott Graham, Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor vil store forsikringsselskaber have lov til at lave AI-undtagelser.
  • Dét frygter selskaberne.
298
1:30 min
Kunstig intelligens er på rekordtid blevet en integreret del af virksomhedernes systemer og beslutningsprocesser, og mange virksomheder frygter ikke at komme med på AI-vognen.

Samtidig udgør teknologien dog en voksende risiko, som selv forsikringsselskaber nu begynder at bakke væk fra.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S