Conscia smadrer omsætningsrekord efter år med massevis af opkøb: Overstiger fem milliarder kroner

Conscias toplinje drøner afsted. Selskabet når hidtil usete højder efter et år med masser af opkøb.

Artikel top billede

(Foto: © Anni Norddahl Norddahl.co / Anni Norddahl)

Den Brøndby-baserede virksomhed Conscia, som leverer tjenester inden for cybersikkerhed og managed services til missionkritisk it-infrastruktur, drøner frem på omsætningen.

Conscias koncernomsætning vokser med 25 procent og lander på 5,7 milliarder kroner for det seneste årsregnskab.

Selskabet meddeler også, at servicesegmentet voksede med 42 procent og landede på næsten 1,6 milliarder kroner. Managed services steg med 95 procent, men der sættes ikke specifikt beløb på.

"Det har været et transformerende år for Conscia," siger Erik Bertman, CEO for Conscia, i en meddelelse og fortsætter:

"Vores strategiske skifte mod cybersikkerhed og managed services er nu solidt forankret, og vi har markant udvidet vores geografiske tilstedeværelse."

"Vi vækster vores tilbagevendende omsætning, leverer vedvarende forbedring af EBITDA og skaber fremskridt for vores kunder ved at løse deres stadig mere komplekse digitale infrastrukturudfordringer på tværs af Europa. Det er sådan, vi underbygger vores position som en europæisk leder."

Selskabets normaliserede EBITDA lander på 718 millioner kroner for året, hvilket er en stigning på 41 procent.

Conscia har haft et år med masser af opkøb. Selskabet har købt Kanari Group i Norge, PlanNet21 i Irland, Open Line i Holland, Silta i Belgien, ISN i Storbritannien.

Og senest gennemførte selskabet 1. oktober 2025 opkøbet af den danske cybersikkerhedsspecialist Dubex.

Nu går Conscia ind i finansåret 2025/26 med gode forventninger til markedet med drivkræfter som øgede krav til cybersikkerhed, den fortsatte overgang til hyperkonvergeret infrastruktur, software-definerede netværk, accelereret cloud-adoption og en generelt større bevidsthed hos kunder om de økonomiske konsekvenser af netværksnedbrud.

"Vi har skabt reelt momentum i forretningen – kommercielt, driftsmæssigt og kulturelt," tilføjer Erik Bertman og fortsætter:

"Vi er stolte af det, vi har opnået sammen i år, og vi ser frem til fortsat at arbejde på at cementere Conscia som Europas førende partner for sikker digital infrastruktur, der kombinerer cybersikkerhed og managed services."

Find udmeldingen her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    BEC

    Implementation Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse