Topnordic køber svensk distributør

It-forhandleren Topnordic køber den svenske distributør Office Data for at udvide sin forretning i Sverige. Den danskejede distributør overtager 55 ansatte hos distributøren, der sidste år omsatte for 128 millioner kroner.

It-forhandleren Topnordic udvider forretningen i Sverige ved at købe den Stockholm-baserede forhandler Office Data for et ikke-oplyst beløb.

Den svenske forhandler har 55 ansatte og en omsætning sidste år på 128 millioner kroner.

Købet betyder, at Office Data træder ud af Office-kæden i Sverige.

Ifølge Topnordic vil alle de nuværende ansatte fortsætte i virksomheden med plan om at ansætte yderligere 10 personer, der skal hjælpe med at rette salget mod store virksomheder i området omkring den svenske hovedstad.

Med opkøbet forventer Topnordic nu en omsætning på en halv milliard svenske eller omkring 400 millioner danske kroner. Målsætningen er at runde 800 millioner danske kroner i 2008.

- Købet af Office Data er led i den strategi, der blev lagt for et år siden, da vi offentliggjorde vores nordiske ambitioner. Ambitionen er at gøre Topnordic til Nordens største leverandør af it-infrastruktur, og med dette skridt og med dette skridt er vi godt på vej, udtaler bestyrelsesformand Niels Svenningsen fra Topnordic i Sverige ifølge en pressemeddelelse.

Topnordic havde sidste år en samlet omsætning på 1,15 milliarder kroner og et overskud på 28 millioner kroner. Næste år venter selskabet at nå 2,30 milliarder kroner i omsætning og et overskud på over 50 millioner kroner, oplyser selskabet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job