Morgen-briefing: CRM-selskab åbner nyt kontor i København / Ny klageformular fra Datatilsynet / En tech-boble kan ramme PFA-kunder hårdt

Morgen-briefing: CRM-selskab åbner nyt kontor i København. Ny klageformular fra Datatilsynet. En tech-boble kan ramme PFA-kunder hårdt. Google giver millionstøtte til AI-udvikling i danske medier

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgenbriefing.

I dag kan du læse om et nyt CRM-selskab i København, nyt fra Datatilsynet, konsekvenserne af en tech-boble og en bevilling fra Google.

God læselyst.

Hilsen Kristoffer Ingemand Petersen.

CRM-selskab åbner nyt kontor i København

Azorus CRM åbner kontor i København, som udvikler specialiserede CRM-løsninger til videregående uddannelser, udvider i Europa og har åbnet et nyt kontor i København.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Kontoret i København vil fungere som et knudepunkt for nordiske kunder, herunder institutioner som Uppsala Universitet, Lunds Universitet og Karolinska Institutet.

Det vil også fungere som et springbræt for yderligere europæisk ekspansion og supplere Azorus' eksisterende kundebase i Storbritannien, Holland og Schweiz.

Azorus er et canadisk selskab med kontorer flere steder i verden.

Det fremgår ikke i meddelelsen, hvor kontoret ligger.

Ny klageformular fra Datatilsynet

Nu kan borgere klage til Datatilsynet over behandlingen af deres personoplysninger ved hjælp af en ny klageformular.

Det skriver tilsynet i en meddelelse.

"Datatilsynet modtager mange klager fra borgere over behandlingen af deres personoplysninger. For at gøre processen mere brugervenlig lancerer Datatilsynet nu en ny klageformular, som erstatter de tidligere blanketter i PDF-format," skriver tilsynet.

Den nye formular kræver MitID, hvilket betyder, at klageren slipper for at indtaste basisoplysninger om sig selv, da disse udfyldes automatisk.

"Borgere, der ikke har MitID, eller af en anden grund ikke kan eller ønsker at benytte den nye klageformular, kan fortsat klage ved at bruge en af tilsynets øvrige kontaktmuligheder," skriver Datatilsynet.

En tech-boble kan ramme PFA-kunder hårdt

Hvis AI-boblen brister på aktiemarkedet, kan det blive dyrt for landets PFA-kunder.

Det skriver Finans på baggrund af beregninger fra pensionsselskabet.

Hvis de syv store tech-aktier dykker med 30 procent vil det koste PFA’s kunder 14,6 milliarder kroner.

De syv aktier består af Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Meta, Nvidia, og Tesla.

PFA påpeger dog, at det er vigtigt at investere i disse selskaber for at skabe et solidt afkast, men det skal selvfølgelig ikke gøres i blinde.

"De her selskaber er så store og integrerede i verdensøkonomien, at de andre 90 pct. ikke er immune over for de 10 pct. Man skal anerkende risikoen, men man skal ikke gå i flyverskjul i tide og utide," siger Kasper Lorenzen, der er investeringsdirektør i PFA Pension, til mediet.

Google giver millionstøtte til AI-udvikling i danske medier

Center for AI ved DMJX og Instituttet for Fremtidsforskning har sammen fået en bevilling fra Google News Initiative til et toårigt program, som skal fremme kompetenceudviklingen inden for AI rundt på landets redaktioner.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra journalisthøjskolen, DMJX.

Projektet skal drives i fællesskab af det nye Center for AI ved DMJX sammen med Instituttet for Fremtidsforskning.

Projektet er finansieret af Google News Initiative, som gør, at Center for AI og Instituttet for Fremtidsforskning i hele 2026 og 2027 kan arbejde tæt sammen med otte til 10 medier om en række projekter og eksperimenter.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse