Morgen-briefing: CRM-selskab åbner nyt kontor i København / Ny klageformular fra Datatilsynet / En tech-boble kan ramme PFA-kunder hårdt

Morgen-briefing: CRM-selskab åbner nyt kontor i København. Ny klageformular fra Datatilsynet. En tech-boble kan ramme PFA-kunder hårdt. Google giver millionstøtte til AI-udvikling i danske medier

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgenbriefing.

I dag kan du læse om et nyt CRM-selskab i København, nyt fra Datatilsynet, konsekvenserne af en tech-boble og en bevilling fra Google.

God læselyst.

Hilsen Kristoffer Ingemand Petersen.

CRM-selskab åbner nyt kontor i København

Azorus CRM åbner kontor i København, som udvikler specialiserede CRM-løsninger til videregående uddannelser, udvider i Europa og har åbnet et nyt kontor i København.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Kontoret i København vil fungere som et knudepunkt for nordiske kunder, herunder institutioner som Uppsala Universitet, Lunds Universitet og Karolinska Institutet.

Det vil også fungere som et springbræt for yderligere europæisk ekspansion og supplere Azorus' eksisterende kundebase i Storbritannien, Holland og Schweiz.

Azorus er et canadisk selskab med kontorer flere steder i verden.

Det fremgår ikke i meddelelsen, hvor kontoret ligger.

Ny klageformular fra Datatilsynet

Nu kan borgere klage til Datatilsynet over behandlingen af deres personoplysninger ved hjælp af en ny klageformular.

Det skriver tilsynet i en meddelelse.

"Datatilsynet modtager mange klager fra borgere over behandlingen af deres personoplysninger. For at gøre processen mere brugervenlig lancerer Datatilsynet nu en ny klageformular, som erstatter de tidligere blanketter i PDF-format," skriver tilsynet.

Den nye formular kræver MitID, hvilket betyder, at klageren slipper for at indtaste basisoplysninger om sig selv, da disse udfyldes automatisk.

"Borgere, der ikke har MitID, eller af en anden grund ikke kan eller ønsker at benytte den nye klageformular, kan fortsat klage ved at bruge en af tilsynets øvrige kontaktmuligheder," skriver Datatilsynet.

En tech-boble kan ramme PFA-kunder hårdt

Hvis AI-boblen brister på aktiemarkedet, kan det blive dyrt for landets PFA-kunder.

Det skriver Finans på baggrund af beregninger fra pensionsselskabet.

Hvis de syv store tech-aktier dykker med 30 procent vil det koste PFA’s kunder 14,6 milliarder kroner.

De syv aktier består af Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Meta, Nvidia, og Tesla.

PFA påpeger dog, at det er vigtigt at investere i disse selskaber for at skabe et solidt afkast, men det skal selvfølgelig ikke gøres i blinde.

"De her selskaber er så store og integrerede i verdensøkonomien, at de andre 90 pct. ikke er immune over for de 10 pct. Man skal anerkende risikoen, men man skal ikke gå i flyverskjul i tide og utide," siger Kasper Lorenzen, der er investeringsdirektør i PFA Pension, til mediet.

Google giver millionstøtte til AI-udvikling i danske medier

Center for AI ved DMJX og Instituttet for Fremtidsforskning har sammen fået en bevilling fra Google News Initiative til et toårigt program, som skal fremme kompetenceudviklingen inden for AI rundt på landets redaktioner.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra journalisthøjskolen, DMJX.

Projektet skal drives i fællesskab af det nye Center for AI ved DMJX sammen med Instituttet for Fremtidsforskning.

Projektet er finansieret af Google News Initiative, som gør, at Center for AI og Instituttet for Fremtidsforskning i hele 2026 og 2027 kan arbejde tæt sammen med otte til 10 medier om en række projekter og eksperimenter.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S