Bilforhandlere, et mejeri og supermarkeder blev alle ofre for cyberangreb i 2025: Her er de største skandaler

2025 blev et rekordår for globale cyberangreb. Fra amerikanske myndigheder til danske bilforhandlere og britiske bilproducenter blev it-systemer lagt ned af kriminelle hackere.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

2025 blev endnu et år med rekordmange cybersikkerhedshændelser verden over.

Aldrig før har så mange data været kompromitteret, så mange virksomheder været lammet, og så mange kritiske systemer været under angreb.

Fra USA til Storbritannien og Danmark har hackergrupper drevet af både økonomiske og politiske motiver sat et markant præg på det globale it-trusselsbillede.

Og så har kunstig intelligens og AI gjort det muligt for kriminelle at udføre et stadig stigende antal angreb i forhold til tidligere.

I USA blev året indledt med et frontalangreb mod flere føderale myndigheder, herunder det amerikanske finansministerium og agenturet med ansvar for atomvåben.

Et sårbarhedshul i Microsoft SharePoint gav kinesiske hackere adgang til konti tilhørende højtstående politikere, mens russiske aktører stjal fortrolige retsdokumenter fra det amerikanske domstolssystem.

En anden markant hændelse var lækagen af en milliard dataposter via Salesforce.

Hackerne gik ikke direkte efter Salesforce selv, men angreb i stedet underleverandører som Gainsight og Salesloft – og opnåede via dem adgang til Salesforce-databaser med informationer fra blandt andre Ikea, Google og LinkedIn.

I alt blev 13 gigabyte kundedata stjålet fra adskillige store virksomheder verden over.
Hackerbanden Scattered Lapsus$ Hunters tog ansvaret og oprettede et dedikeret site, hvor ofrene kunne købe sig fri fra offentliggørelse af dataene.

Storbritannien hårdest ramt

Endnu værre stod det til i Storbritannien, der formentlig er det land i verden, som blev hårdest ramt af hackerangreb i 2025.

Først var et hackerangreb årsag til tomme butikshylder og milliardbøder, da supermarkedskæder som Co-op og luksusforretningen Harrods blev lagt ned af angreb.

Værst gik det dog ud over Jaguar Land Rover, hvor et cyberangreb senere på året låste selskabets systemer fast, så de ikke kunne producere biler i flere måneder, hvilket sendte bilproducenten i en dyb økonomisk krise.

Angrebet mod Jaguar Land Rover, der fandt sted i starten af september, var så alvorligt, at den britiske regering måtte træde til med økonomisk støtte for at begrænse skaderne.

Danske virksomheder under pres

Også Danmark blev hårdt ramt i 2025 med flere markante angreb.

En af Danmarks største bilforhandlere, Jan Nygaard, blev tidligt i 2025 udsat for et datatyveri og efterfølgende afpresset af hackergruppen Dragonforce, der truede med at lække 87 gigabyte stjålne data om kunder.

Gruppen anvendte angiveligt en variant af det berygtede LockBit 3.0-værktøj og har tidligere stået bag angreb mod blandt andet Coca-Cola Singapore.

Også mejerigiganten Arla blev ramt af et omfattende angreb, der lammede produktionen i ugevis på en af koncernens vigtigste fabrikker i Nordtyskland, der producerer skyr.

En kritisk sårbarhed i SAP-systemet, sandsynligvis udnyttet af kinesisk-støttede hackere, blev adgangsvejen.

Senest kom det frem, at Magistrenes A-kasse, der har 86.000 medlemmer, for nylig har været udsat for et massivt datalæk efter et hackerangreb mod et eksternt firma.

Fejl i sletning af gamle medlemsdata har nu gjort medlemmerne sårbare over for identitetstyveri og digital svindel.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S