Vold i computerspil gør drenge aggressive

Børn efterligner den vold, de ser i spil, når de leger med kammeraterne, og blot ti minutters spil får aggressionerne frem. To amerikanske forskere har gennemgået de sidste 20 års forskning om sammenhængen mellem børn og vold i computerspil.

En gennemgang af de sidste 20 års psykologiske forskning inden for børn og computerspil ser ud til at underbygge, at der en sammenhæng mellem især drenges aggressivitet og mængden af vold i de computerspil, de spiller.

Det konkluderer to amerikanske forskere fra det katolske Saint Leo University i Florida.

De har netop præsenteret deres gennemgang af forskningen inden for området på en kongres for den amerikanske psykolog-sammenslutning APA.

Ifølge undersøgelsen er der tegn på, at børn påvirkes på kort sigt, ligesom der kan være en langsigtet virkning af de voldelige computerspil.

Leger kungfu med kammeraterne

En af de undersøgelser, som de to forskere har gennemgået, påviser en umiddelbar stigning i unge forsøgspersoners aggressionsniveau efter at have spillet et voldeligt computerspil i mindre end ti minutter.

I en anden undersøgelse af 600 amerikanske 8. og 9. klasse-elever fandt forskerne en sammenhæng mellem, hvor meget eleverne spillede computerspil, og hvor aggressive lærerne vurderede eleverne til at være.

Det er især drenge, der tiltrækkes af de voldelige spil, og de er også mere tilbøjelige til at udleve den vold, de har set i spillene.

Børn, der spiller kungfu-spil, forsøger at efterligne spillene, når de leger med kammeraterne, viser en af de gennemgåede undersøgelser.

Lette at påvirke

Endelig er de børn og unge, der tiltrækkes af voldelige spil, samtidig individer, der er mere tilbøjelige til at blive påvirket af spillene.

Forskerne peger selv på, at der ikke kan afsiges nogen endegyldig dom over, om det er computerspillene, der er skyld i aggressiviteten, eller om aggressive børn er mere tiltrukket af at spille computerspil.

- Der bør forskes i, hvorfor mange børn og unge foretrækker at spille computerspil i stedet for udendørs leg, og i hvorfor visse persontyper er draget af de voldelige spil, skriver de to forskere, Jessica Nicoll og Kevin M. Kieffer, i rapporten.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse