Kan Steve Jobs slå Schwarzenegger?

Apple-chefen Steve Jobs er blandt de kandidater, som Demokraterne i Californien i øjeblikket overvejer som udfordrer til guvernør Arnold Schwarzenegger.

Æblemanden mod The Govenator kan blive temaet for de stakkels indbyggere i den amerikanske delstat Californien, næste gang de skal til guvernørvalg. Det skriver avisen San Francisco Chronicle.

Den post indehaves for tiden af macho-skuespilleren med det gebrokne engelsk, Arnold Schwarzenegger, som har fået tilnavnet "The Govenator" efter hans rolle i filmen The Terminator.

Selvom Arnold Schwarzeneggers popularitet styrtdykker, så mangler Demokraterne en modkandidat, som har tilstrækkelig udstråling til at kunne vælte Hollywood-skuespilleren af pinden.

Her kommer Apple-chefen Steve Jobs ind i billedet. Selvom han ingen erfaring har inden for politik, mener flere Demokrater, at han er blandt de folk, der vil kunne slå Arnold Schwarzenegger, skriver San Francisco Chronicle.

Steve Jobs har før støttet Demokraterne økonomisk, men politiske analytikere i Californien sætter spørgsmålstegn ved, om Apple-chefen, der blandt flere Apple-fans nærmest har guru-status, overhovedet vil være interesseret i guvernørposten.

Han er dog også blot én blandt en lang liste af alternative kandidater, som Demokraterne gransker, mens Arnold Schwarzenegger endnu ikke engang har sagt entydigt, at han vil stille op til genvalg.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec