Efter to år med små overskud: Nu taber NNIT atter millioner af kroner

Et forstyrrende globalt forretningsklima gjorde ikke tingene nemt for ledelsen af NNIT sidste år, viser årsregnskabet.

Artikel top billede

Pär Fors, administrerende direktør i NNIT. (Foto: NNIT/Roland Varsbergs)

NNIT tabte penge i et 2025, som var præget af geopolitisk usikkerhed.

Det står at læse i det danske it-selskabs årsregnskab, som udkom torsdag aften.

"2025 var præget af et udfordrende globalt miljø, der skabte forstyrrelser for vores kunder og forretning. På trods af disse modvinde har vi styrket vores operationelle effektivitet, opretholdt stærke kundeforhold og fremmet vores AI-dagsorden på tværs af vores regioner," udtaler Pär Fors, administrerende direktør, og Carsten Dilling, bestyrelsesformand, i NNIT's regnskab.

Mens NNIT, som især sælger it-løsninger til life-science-industrien, i indeværende årtis begyndelse kørte med store underskud på bundlinjen, kom der to år med små overskud - nemlig seks millioner kroner i 2023 og 1 million kroner i 2024.

De små overskud er nu atter vendt til underskud. Dog langtfra i den størrelsesorden på henholdsvis 175 og 258 millioner kroner, som man så i 2021 og 2022.

Bundlinjen for 2025 viser et minus på 24 millioner kroner, fremgår det af årsregnskabet.

Selve driften før særlige poster ligger dog positivt på 139 millioner kroner.

Omsætningen faldt

Den geopolitiske turbulens, som ifølge it-selskabet prægede dets kunder og forretning i 2025, resulterede i den første nedgang i omsætningen i 2020'erne.

Hvor toplinjen voksede støt fra 1,37 milliarder kroner i 2021 til 1,85 milliarder kroner i 2024, faldt den med godt 60 millioner kroner til 1,79 milliarder kroner i 2025.

I det nye år venter it-selskabet, som har hovedkvarter tæt på Langebro i København, at omsætningen målt i fast valuta vokser et sted mellem 0-5 procent.

EBIT-marginen uden særlige poster ventes at lande på 6-9 procent. Særlige poster forventes derudover at ligge "betydeligt under sidste års niveau" på 83 millioner kroner og vil hovedsageligt bestå af omstruktureringsomkostninger, skriver NNIT i årsregnskabet.

"Når vi ser frem mod 2026, er vi sikre på, at vores strategiske positionering, stærke eksekveringsevner og solide fundament vil gøre det muligt for os at levere rentabel vækst," lyder det videre fra NNIT's øverste ledelse.

NNIT beskæftiger i alt 1.652 personer. Omkring 50 personer færre end de 1.704, som var ansat ved udgangen af 2024.

For nylig kom det frem, at NNIT’s administrerende direktør, Pär Fors, har valgt at stoppe i virksomheden af personlige årsager.

Han bliver siddende til sommer, eller indtil en erstatning er fundet.

Pär Fors blev topchef for NNIT i juni 2021. Han kom da med syv års erfaring fra CGI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS