Internetudbydere i fælles kamp mod spam

De danske internetudbydere er gået sammen om at bekæmpe spam. Målet er at skabe øget sikkerhed for de danske netbrugere gennem fælles retningslinjer, der betyder, at alle udbydere vil tilbyde centrale spamfiltre.

De danske internetudbydere er blevet enige om en fælles strategi for at komme problemet med spammails til livs. Det betyder, at alle internetudbydere, der er med i ISP Sikkerhedsforum, fremover skal tilbyde privatkunder et spamfilter.

Internetudbyderne stiftede i efteråret 2003 ISP Sikkerhedsforum for i første omgang at finde frem til et fælles beredskab over for virusudbrud.

Det førte i 2004 til en fælles adfærdskodeks, der pålagde internetudbyderne at tilbyde antivirus-løsninger til deres privatkunder.

Den samme model kommer nu til at omfatte spam. Det lå allerede i kortene i forbindelse med virusberedskabet både i form af et ønske fra videnskabsminister Helge Sander (V) og fra branchen selv, der udpegede spam som det næste store problem.

- Initiativer som dette giver større sikkerhed på nettet, men meget afhænger stadig af den enkelte internetbruger, siger Jesper Hansen, der er talsmand for internet-udbyderne og udviklingsdirektør i selskabet Cybercity, til Ritzau.

Den nye adfærdskodeks over for spam skal være internetudbydernes kortsigtede strategi for at bekæmpe problemet. I en pressemeddelelse i dag understreger udbyderne, at det kræver en langsigtet international indsats at fjerne spam.

Med den nye kodeks forpligter internetudbyderne sig til inden 1. januar 2006 at tilbyde kunderne centrale spamfiltre. En række internetudbydere har allerede sådan et filter, og blandt andet landets største internetudbyder, TDC, har betegnet det centrale filter som en stor succes.

Kodeksen betyder, at der nu kommer retningslinjer for, hvordan kunderne skal oplyses om filtrenes muligheder og begrænsninger.

Desuden skal det fremgå af abonnementsvilkårene, hvilke muligheder udbyderne har for at skride ind over for kunder, der udsender spam via deres internetforbindelse.

Internetudbyderne skal desuden kunne håndtere klager over spammails på en forsvarlig måde.

Relevant link

ISP Sikkerhedsforum

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub