Derfor har Elon Musks vilde plan om datacentre i rummet ingen gang på jord

Elon Musks højtflyvende ide om at opbygge et datacenter i rummet har ingen gang på jord, fastslår flere rum-eksperter. For rummet er ikke for hvem som helst.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Elon Musks vilde plan om at opsende en kæmpesværm af forbundne datacenter-satelliter ikke kan lade sig gøre.
  • Læs om planen - der indebærer opsendelse af en million satelitter.
  • Se hvor mange satellitter, der i dag er i kredsløb om jorden.
737
3:45 min
Elon Musks plan om at opbygge et kæmpe netværk af små satellit-bårne datacentre i kredsløb har ingen gang på jord.

Sådan lyder det fra en række rumeksperter efter, at Elon Musk fornylig meddelte, at han med milliard-fusionen af sit rumselskab SpaceX og AI-selskabet xAI sigter efter at udnytte hver af de to selskabs egenart til at opbygge verdenshistoriens første rum-datacentre.

"På den lange bane er rum-baseret AI den eneste måde at skalere på," lød det fra Elon Musk, der forlængst har etableret sig som en af verdenshistoriens mest markante, visionære og innovative iværksættere - og måske derfor faktisk er i stand til at gennemføre de vilde planer.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S