EG opkøber svensk it-løsning til advokathuse: Vil være den førende leverandør i Norden

Danske EG ønsker at blive førende på markedet for juridisk software i Norden, og et opkøb af et svensk firma er et første skridt på vejen.

Artikel top billede

(Foto: EG/PR)

Det danske it-selskab EG har opkøbt det svenske Lex247, der står bag et cloudbaseret it-system til advokatfirmaer.

Det oplyser EG til Computerworld.

EG oplyser, at opkøbet skal styrke selskabets position inden for juridiske it-løsninger på det nordiske marked, hvor selskabet ønsker at indtage en førende position.

"Med købet af LEX247 får vi en stærk platform i Sverige, samtidig med at vi styrker vores tilbud til danske kunder. Det bringer os et vigtigt skridt nærmere målet om at blive den førende leverandør af legal tech i Norden. Vi vil være advokaternes førstevalg, og LEX247 er netop den type best-of-breed-løsning, der gør det muligt for advokatfirmaer at effektivisere deres arbejdsgange og processer i et sikkert miljø," oplyser Mikkel Bardram, administrerende direktør i EG, i en skriftlig meddelelse.

Lex247s løsninger henvender sig til både små og store advokatfirmaer og kan bruges på tværs af landegrænser, og selskabet har i dag mere end 1.000 brugere.

Forberedt til AI

Ligesom de fleste andre brancher bliver den juridiske branche i øjeblikket forandret af den stigende udbredelse af AI, der vender op og ned på den måde, arbejdet traditionelt har været udført på.

Lex247 oplyser, at selskabets systemer også er designet med henblik på integration af it-tjenester og AI-baserede værktøjer.

"Vi leverer en fleksibel løsning med realtidssamarbejde på tværs af enheder og lokationer, sikkerhed i højeste klasse og skalerbarhed, der passer både den moderne, globale advokatvirksomhed og den lokale advokat. Med EG har vi fundet den rigtige ejer til at bringe vores løsning ud på nye markeder," siger Daniel Halan fra Lex247 i en skriftlig meddelelse.

Lex247 kom ud af det seneste regnskabsår med et underskud på 85.000 svenske kroner, og selskabet havde en omsætning på 200.000 kroner.

Ingen af parterne har oplyst de økonomiske detaljer i aftalen.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S