Finanslov med få penge til nye initiativer

Regeringen lægger op til omprioritering og bedre koordination af statens it-udviklingsbudgetter i forbindelse med forhandlingerne om finansloven. Trods milliardoverskud holder regeringen tilbage med nye initiativer.

Regeringen har afsat ganske få milliarder kroner til nye initiativer på finanslovsforslaget for 2006.

Det fremgår af det forslag til finansloven for 2006, som finansminister Thor Pedersen (V) præsenterede torsdag.

Blandt de nye initiativer er en pulje på 45 millioner kroner til særlige it-projekter i 2006.

Den forventes blandt andet anvendt til modernisering af domstolenes it, forenkling af bilregistreringen og andre "højt prioriterede" it-projekter.

Regeringen lægger endvidere op til omprioritering og bedre koordination af statens it-udviklingsbudgetter i forbindelse med forhandlingerne om finansloven for 2006.

Det sker, fordi en analyse har vist, at udviklingsandelen af de statslige it-budgetter i Danmark er højere end i andre lande, og at der på en række områder sker dobbeltudvikling af it-systemer.

Regeringen lægger derfor op til at frigøre midler til nye initiativer gennem omprioritering af det samlede statslige it-udviklingsbudget.

Flere penge til forskning

Med finanslovsforslaget lægger regeringen som varslet endvidere op til at styrke indsatsen på forskningsområdet.

Det skal blandt andet ske med 200 millioner kroner, der øremærkes til forskeruddannelser, udvikling af unge forskertalenter og strategisk forskning.

Endvidere forventes der uddelt ekstra 100 millioner kroner i 2006 via regeringens nyligt etablerede Højteknologifond.

Finanslovsforslaget arbejder endvidere med et forventet provenu på 1,1 milliarder kroner frem til 2009 fra udbudet af 3G-licenser til mobiltelefonselskaberne.

De indtægter vil ifølge regeringen give 285 millioner kroner årligt til forskning og it frem til 2008.

Samlet set er der således afsat ekstra 585 millioner på forskningsområdet i 2006 i forhold til 2005.

Ifølge regeringens oplæg til finansloven medfører de nye initiativer et direkte løft i bevillinger til forskningen på cirka 440 millioner kroner i 2006 sammenlignet med 2005.

Samlet set er der afsat 10,7 milliarder til forskningen i 2006. Det svarer til 0,76 procent af bruttonationalproduktet (BNP) i 2006 mod 0,75 procent i 2005.

Der er dermed fortsat et stykke vej til EU's Barcelona-målsætning, om at offentlig forskning skal udgøre en procent af det enkelte lands BNP i 2010.

De øgede investeringer i forskning skal ifølge regeringens oplæg sammen med nye initiativer for innovation og iværksætteri forberede Danmark til udfordringerne i lyset af den øgede globalisering.

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job