Brugte sværd og troldmænd hitter hos Sony

Sonys eksperiment med at tillade salg af virtuelle varer for rigtige penge i spillet Everquest II ser ud til at være en succes. I løbet af den første måned har spillerne på to servere omsat for omkring 1,1 million kroner.

På den første måned har spillerne på de 2 ud af 33 servere, hvor handel med spilfigurer og spilgenstande er tilladt, omsat for omkring 1,1 million kroner i spillet Everquest II. Det skriver nyhedstjenesten Cnet.

Sony, der står bag det succesfulde onlinespil, valgte for nylig at tillade salg af virtuelle genstande under ordnede forhold.

Det skete for at dæmme op for den undergrundshandel, der foregik, hvor spillere let kunne blive snydt.

Sony oprettede derfor en særlig børs, hvor spillerne på i første omgang to servere kunne sælge figurer til hinanden.

En niveau 50 tordenkile-kastende sprogkyndig iksar-øgle i tæt kontakt med naturen kan således indbringe over 12.000 kroner, skriver Cnet.

Sony får også sin bid af kagen, da selskabet tager 10 procent i kommission for salg af de virtuelle varer.

Handel med virtuelle genstande og specielt spilfigurer og virtuelle penge i bytte for rigtige kontanter er normalt noget, som spilfirmaerne forsøger at bekæmpe.

Sony fik i sin tid internetauktionen Ebay til at forbyde salg med genstande fra det første Everquest-spil.

Flere spil, blandt andet Project Entropia, er imidlertid begyndt at bygge en forretning op, hvor spillerne kan bytte velstand i den virkelige verden ud med velstand i den virtuelle.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos