AI-topchef: Mange overser stedet, hvor virksomhederne kan finde den største værdi i AI

Chatbots og copilots er nemme at vise frem og lette at tage i brug. Men når en kritisk forretningsopgave faktisk skal løses hurtigt, præcist og i stor skala, ligger værdien ofte et andet sted, siger Neil Sholay fra Oracle. Næste udfordring kan blive at styre de mange agenter på tværs af systemer.

Artikel top billede

Neil Sholay er VP for AI Business Value hos Oracle

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor LLM-hypen kan få virksomheder til at overse den AI, der skaber den tunge forretningsværdi
  • Hvordan specialiserede modeller kan overtage komplekse driftsopgaver i realtid
  • Derfor er chatbotten ofte bare facaden, mens de specialiserede modeller flytter forretningen for alvor
1.207
6:15 min
De store sprogmodeller fylder det meste af AI-samtalen.

Det er dem,som vi møder som chatbots, copilots og digitale assistenter. Det er dem, der kan skrive, søge, opsummere og forklare. Og det er også dem, som de fleste virksomheder først møder eller er inspireret af, når de går i gang med AI.

Men ifølge Neil Sholay, der er vice president for AI og Data i Oracle i Europa, Mellemøsten og Afrika, er det ikke nødvendigvis her, at den største forretningsværdi ligger.

Hans pointe er snarere, at virksomhederne er i fare for at forveksle det lettest tilgængelige AI-lag med det mest værdifulde.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S