Den danske regnskabsløsning Dinero satte i 2025 en ny rekord, hvor selskabets omsætning for første gang har rundet en kvart milliard kroner.
Omsætningen steg således med 16,5 procent fra 217 millioner kroner i 2024 til 253 millioner kroner i 2025, mens resultatet før skat også er steget med 20 procent og landede på 142 millioner kroner i 2025.
Dermed fortsætter Dinero sin markante vækst, der blandt andet betyder, at selskabets omsætning og resultat før skat er vokset med henholdsvis 158 procent og 236 procent siden 2021.
Målrettede investeringer
Ifølge Dinero kan fremgangen det seneste år blandt andet tilskrives selskabets målrettede investeringer i kunstig intelligens.
”En kvart milliard i omsætning er resultatet af medarbejdernes dedikation, vores brugeres tillid og vores langsigtede fokus på innovative regnskabsløsninger,” siger Martin Thorborg, der er topchef og stifter af Dinero.
Han hæfter sig ved, at det er sket i et stagnerende marked for regnskabssoftware.
”Jeg er meget stolt – ikke mindst over, at vi trods et stillestående marked har formået at få flere kunder og er lykkedes med at knække koden til at arbejde fornuftigt med kunstig intelligens,” siger han i en skriftlig meddelelse.
I 2025 havde Dinero i gennemsnit 85 ansatte, fremgår det af regnskabet, hvilket er fem flere end året før.
Nedlægger stillinger
Martin Thorborg har dog tidligere stillet i udsigt, at han forventer, at Dinero i løbet af de kommende år vil kunne reducere antallet af ansatte ved hjælp af kunstig intelligens.
Her forklarede han i et interview med Berlingske i februar, at selskabet i forbindelse med lanceringen af en ny AI-salgsagent har indført et ansættelsesstop for de næste to år.
Konsekvensen bliver, forklarede han i interviewet, at han løbende vil nedlægge 30 supportstillinger. I dag er de primært besat af studerende, som stopper, når de er færdige med deres uddannelse. Men stillingerne vil ikke blive genbesat bagefter.
”Det er 30 ungdomsarbejdspladser, der er forsvundet for evigt,” sagde han i interviewet med Berlingske.
Dinero oplyser ligeledes i pressemeddelelsen, at selskabet vil fortsætte sine investeringer i kunstig intelligens i løbet af 2026.
”Det er allerede blevet langt lettere at lave regnskab for dem, der hverken har tid, lyst eller evner til at gøre det selv. Og i 2026 trykker vi speederen endnu mere i bund,” siger Martin Thorborg i en skriftlig kommentar.