God morgen, god torsdag og velkommen til dagens nyhedsbrev fra Computerworld, som er sammensat af din morgenvært Niels de Boissezon.
I denne udgave kigger vi blandt andet nærmere på hvilken hemmelig tech-kæmpe, der står bag et 152 hektar stort datacenter-projekt i Ringkøbing-Skjern, på Salling Groups indtog i aarhusiansk AI-tech, samt på en ny sikkerhedsalliance mellem Microsoft og Anthropic.
Hemmeligholdt tech-kæmpe vil opføre datacenter i Vestjylland
En ’større udenlandsk datacenter-operatør’ står bag en ansøgning om at opføre et 152 hektar stort datacenter ved Stovstrup i Ringkøbing-Skjern Kommune.
Selve ansøgningen er signeret af DCS Development ApS gennem rådgivningsvirksomheden COWI, og byrådet er blevet orienteret denne uge, lyder det i en meddelelse fra kommunen.
Navnet på operatøren er endnu ikke offentliggjort. Anlægget skal omfatte datahaller, administrationsbygning og nødstrømsanlæg og placeres i et område, der allerede er udlagt til energitunge virksomheder i kommuneplanen.
”Vi behandler alle erhvervsansøgninger positivt og seriøst, men det er klart, at når vi taler om en ansøgning om etablering af en erhvervsvirksomhed med et tilsyneladende stort potentiale - både hvad angår arbejdspladser, udvikling og følgeindustri - så går vi ind i dialogen med nysgerrighed,” siger borgmester Lone Andersen.
Hun fremhæver at datacenteret skal drives af den vedvarende energi der i forvejen produceres i kommunen og giver mulighed for at bruge den overskudsstrøm fra kommunens vindmøller, der i dag ofte stoppes, når det blæser kraftigt.
Salling Group investerer tocifret millionbeløb i aarhusiansk AI
Detail-koncernen Salling Group går via sin investeringsfond Salling Seeds ind som minoritetsejer i det aarhusianske tech-selskab Enterspeed med et tocifret millionbeløb.
Investeringen skal ifølge virksomheden accelerere Enterspeeds europæiske vækst og bringe kunstig intelligens ind i kernen af Salling-koncernens forretning.
”Hvis vi kun gør, som vi altid har gjort, når vi ikke vores mål. Vi skal turde investere i nye løsninger og partnerskaber, der løfter hele måden, vi driver forretning, og det er Enterspeed et rigtig godt eksempel på,” siger Anders Hagh, CEO, Salling Group.
Enterspeed sammenkører produkt-, pris- og contentdata på tværs af systemer og markeder og gør dem klar til AI.
Investeringen har også en personlig dimension: Enterspeeds CEO Toke Lund er tidligere ansvarlig for digital vækst, e-commerce og omnichannel-initiativer hos Salling Group.
Microsoft integrerer Anthropics Mythos i sin sikkerhedsudvikling
Microsoft integrerer Anthropics nye AI-frontier model, Mythos, i sit eget sikkerhedsudviklingsprogram og tilbyder samtidig adgang til modellen via Azure AI Foundry for udvalgte kunder.
Det oplyser selskabet tirsdag, skriver Reuters.
Skridtet er en del af Anthropics nye initiativ ’Project Glasswing’, hvor 12 udvalgte tech-virksomheder, blandt andre Amazon, Apple, Google og JPMorgan Chase, får adgang til den særlige Mythos-model til defensivt sikkerhedsarbejde.
Ifølge Anthropic har modellen allerede identificeret tusindvis af kritiske sårbarheder, nogle af dem i 10-20 år gamle.
Adgangen til Mythos er bevidst afgrænset til en lille lukket skare af virksomheder, da Anthropic frygter, at modellen kan misbruges til at finde og udnytte kritiske nuldags-sårbarheder langt hurtigere end hidtil.
Netflix vil udfordre TikTok på kortfilm
Netflix agter at lancere et feed med kortfilm i stil med TikTok og vil samtidig i højere grad bruge kunstig intelligens sine anbefalinger, annoncer og selve indholdsproduktionen.
Det oplyser selskabet i forbindelse med regnskabet for årets første kvartal, skriver TechCrunch.
Topchef Ted Sarandos fremhæver særligt opkøbet af Ben Afflecks AI-filmværktøj InterPositive som drivende for de nye GenAI-funktioner.
Samtidig melder Netflix om en omsætning på 12,25 milliarder dollars i første kvartal, svarende til 16 procents stigning.