Tekniske problemer hos it-leverandøren EasyIQ, som leverer login- og prøveinfrastruktur til skolerne, skatirsdag morgen vanskeligheder for en række skoler, der skulle afvikle dagens skriftlige afgangsprøve i dansk for 9. klasse.
Ifølge Børne- og Undervisningsministeriet gjorde problemerne, at skoler i flere kommuner fik udfordringer med at logge ind på testogprøver.dk.
EasyIQ skrev tidligt tirsdag morgen i en driftsmeddelelse, at selskabet oplevede problemer med sin lokale IdP og arbejdede på at finde fejlen.
Samtidig oplyste selskabet, at mange forsøgte at komme igennem telefonisk, mens elever sad klar til prøverne.
Senere på formiddagen pegede EasyIQ på Uni-Login og MitID som alternative veje ind, mens fejlsøgningen fortsatte.
Tidligt på dagen lød beskeden fra ministeriet, at skoler, som ikke kunne logge ind, skulle afvente prøvestart til klokken 9.30.
Hvis adgangen fortsat ikke virkede på det tidspunkt, skulle skolen kontakte Styrelsen for Undervisning og Kvalitets akutpostkasse for at få dispensation til at gennemføre prøven "som plan B".
Hvad "plan B" dækker over er ikke blevet yderligere specificeret.
De fleste elever kom i gang
Ministeriet oplyste senere, at omkring fem ud af seks elever på landsplan var kommet i gang med prøven umiddelbart efter det officielle starttidspunkt.
En stor del af de øvrige elever kom siden også i gang - blandt andet ved hjælp af ministeriets beredskabsløsninger.
Ved 10.30-tiden var meldingen fra ministeriet, at stort set alle elever, der var forventet til prøve, nu var i gang.
Hvor stor en andel "stort set alle" dækker over fremgår ikke af ministeriets meddelelser.
Omprøve om flere uger
Børne- og Undervisningsministeriet oplyser, at elever, som klokken 10.30 fortsat ikke havde fuld adgang til prøven og de digitale hjælpemidler, kan få tilbudt en omprøve i begyndelsen af juni.
Den præcise dato vil blive meldt ud til skolerne senere.
Et kvarter efter dette skæringspunkt - klokken 10:45 - oplyste it-leverandøren EasyIQ, at Lokal Login igen var kørende, men at selskabet fortsat undersøgte årsagen til problemerne og ville orientere de berørte direkte via mail, så snart der var nyt.
På den baggrund forventer Styrelsen for Undervisning og Kvalitet, at eftermiddagens prøve i FP10 tysk kan gennemføres uden vanskeligheder, skriver Børne- og Undervisningsministeriet.