Franskmænd scorer millioner på dankort

Franskejede Sagem Denmark, der blandt andet leverer betalingsterminaler til det omdiskuterede chipdankort, oplever rekordvækst på det internationale marked. Selskabet kom ud af 2004 med et overskud på 20 millioner kroner.

Sagem Denmark har bidt sig fast som en af verdens førende leverandører af sikre tastatur-løsninger til blandt andet producenter af bankautomater.

Virksomheden med cirka 100 ansatte og hovedsæde i Glostrup er et datterselskab i den franske Safran Group.

I Danmark er Sagem Denmark bedst kendt som udvikler og producent af betalingsterminaler til blandt andet det omdiskuterede chipdankort.

Indførelsen af chipdankortet har øget efterspørgslen på nye terminaler i Danmark, men det er på det internationale marked, at virksomheden oplever den kraftigste vækst.

- Det danske marked ligger meget stabilt, mens vi har øget betydeligt på eksporten. For et par år siden havde vi 80 procent af vores omsætning i Danmark og 20 procent i udlandet. I dag er det omvendt, siger administrerende direktør Kaj Christiansen, Sagem Denmark.

International vækst

Sagem Denmark øgede ifølge Kaj Christiansen omsætningen med 30 procent i 2004 og kom ud af året med et overskud på 20 millioner kroner.

Sagem Denmark A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttofortjeneste71,953,9
Driftsresultat33,020,9
Resultat før skat 28,717,6
Resultat20,112,3
Egenkapital79,659,9
Antal ansatte7361
Det skyldes primært, at selskabet har fået godt fat i det amerikanske marked som leverandør af tastaturer med høj sikkerhed til flere førende producenter af bankautomater.

Sagem Denmark er aktiv med samme løsning i eksempelvis Kina, Brasilien, Indien og Rusland.

Strategien for de skandinaviske lande er dog en anden. Her er målet som i Danmark selv at levere komplette betalingsløsninger til selvbetjeningsmarkedet.

- Vi har fokus på at udbrede vores position fra Danmark til de øvrige skandinaviske lande. Vi er først på vej ind nu, men har eksempelvis i sommer leveret komplette betalingsløsninger til Norges Statsbaner, siger Kaj Christiansen.

Langsomme chipterminaler

Udover det skandinaviske marked satser Sagem Denmark på længere sigt på fortsat vækst via levering af komplette betalingsløsninger i både Europa og USA.

Sagem Denmark forventer ifølge direktøren en vækst i omsætningen på "et tocifret procenttal" i 2005. Væksten skal primært hentes på det internationale marked.

I Danmark forventes en mere stabil udvikling blandt andet som følge af udskiftning af dankortterminaler til nye med chiplæser.

Også selvom kritikken af indførelsen af det nye chipdankortet blandt andet er gået på langsomme transmissionstider på terminaler fra blandt andre Sagem.

- Vores terminaler er en del af den infrastruktur, som har været under kritik, men kigger vi på det i dag, så er vores terminaler nu nede på en transmissionstid under 10 sekunder, sådan som detailhandlen kræver, siger Kaj Christiansen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S