Hun var hele Danmarks supercomputer-dronning – nu skal hun stå i spidsen for et AI-selskab med en bizar forhistorie

Nadia Carlsten, der blev udråbt som Danmarks supercomputer-dronning, stoppede i januar som topchef for selskabet bag supercomputeren Gefion. Nu har hun fået et nyt job, som topchef for et AI-firma med en usædvanlig historie.

Artikel top billede

(Foto: Novo Nordisk Fonden)

Det gav anledning til undren og løftede øjenbryn, da det tidligere på året kom frem, at det amerikanske skofirma Allbirds, der i mange år var yderst udbredt i Silicon Valley, pludselig foretog et mærkværdigt kursskifte.

Efter en konkursbegæring blev skoene droppet, navnet blev ændret til SmartBirds, og hokus-pokus - pludselig var det et AI-firma, og aktiekursen eksploderede med 800 procent.

Nu har SmartBirds desuden ansat sin nye topchef, og ret opsigtsvækkende er valget faldet på en tidligere profil fra den danske it-scene.

Det er amerikanske Nadia Carlsten, der tidligere var chef for Danish Center for AI Innovation (DCAI), som driver den danske supercomputer Gefion, der nu er blevet administrerende direktør for SmartBirds.

”Det er sjældent, at man får mulighed for at opbygge en virksomhed i begyndelsen af et stort infrastrukturelt skifte. Og det er endnu mere sjældent, at man får lov til at gøre det for anden gang i endnu større skala,” skriver Nadia Carlsten på LinkedIn.

Gik sin sejrsgang i Silicon Valley

For knap 10 år siden blev SmartBirds bløde sneakers i merinould fra Allbirds den sko, som alle skulle gå med i Silicon Valley.

Og hurtigt valgte Silicon Valley-investorerne ikke alene at iklæde sig skoene, men også at investere i selskabet bag. Da det var på sit højeste, blev selskabet vurderet til fire milliarder dollar.

Den høje værdiansættelse blev blandt andet forklaret med selskabets forretningsmodel, der indebar, at skoene blev solgt direkte til forbrugerne uden om det fordyrende butiksled.

Interessen for skoene aftog dog hurtigt, og tilbage i marts måtte selskabet kaste håndklædet i ringen, indgive en konkursbegæring og efterfølgende frasælge de intellektuelle rettigheder og andre aktiver for 39 millioner dollar.

Det er på resterne af det tilbageværende selskab, at der nu er blevet tilført ny kapital og bygget et AI-infrastrukturfirma.

”Virksomheden vil i første omgang købe højtydende AI-hardware med lav latenstid og stille kapaciteten til rådighed gennem langsigtede leasingaftaler. Målet er at dække en kundeefterspørgsel, som spotmarkeder og hyperscalere ikke kan servicere stabilt,” oplyser den tidligere skoproducent i en meddelelse.

Snart har folk glemt skoene

I et interview med amerikanske Business Insider nedtoner Nadia Carlsten dog selskabets usædvanlige historie og forklarer, at hun selv er til høje hæle og derfor ikke kender så meget til selskabets tidligere produkter.

”Jeg har oplevet lidt af hvert i Silicon Valley, og det er ikke så usædvanligt. Slack begyndte som et spil. Twitter begyndte som en podcast. SpaceX begyndte som et raketselskab og satser nu på AI-infrastruktur. Så der findes fortilfælde. I dag vil alle gerne ind på AI-infrastruktur-markedet, og det her er nok ikke den mest typiske vej, men vi har en rigtig god plan og strategi,” siger hun og tilføjer:

”Om nogle måneder har folk glemt alt om skoene.”

Nadia Carlsten, der stoppede som topchef for DCAI i januar, stod blandt andet i spidsen for selskabet, da Kong Frederik og Nvidia-topchefen Jensen Huang i 2024 indviede supercomputeren Gefion.

Ved den lejlighed udnævnte Computerworld hende til Danmarks supercomputer-dronning, og du kan læse interviewet med hende her:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS