HPE kaster nu et net ud i markedet i et forsøg på at fange nogle af de mange utilfredse VMware-kunder, der aktuelt søger alternativer til platformen, efter Broadcom har indført prisstigninger på flere hundrede procent.
HPE tilbyder kunder gratis brug af deres eget virtualiseringsprodukt, HPE Morpheus VM Essentials, i et helt år.
Oven i hatten følger en licens til selskabets databeskyttelsesprodukt Zerto til blot én dollar, der skal gøre det nemmere at flytte data fra én platform til en anden.
De attraktive tilbud blev offentliggjort på en partnerkonference i Las Vegas, "Partner Growth Summit", og kaldes "et migrationsprogram", som brugere af VMware kan skifte over til, mens de skifter platform.
"Når kunder gennemgår denne rejse med at transformere deres driftsmodel, ender de med dobbelte udgifter," forklarede HPE's teknologidirektør Fidelma Russo ifølge The Register.
En af udfordringerne ved at udskifte VMware til en anden platform er, at slutbrugerne bruger infrastrukturen hver dag, hvilket betyder, at man ikke kan lukke ned, mens en udskiftning er i gang.
"Ens kunder bruger jo infrastrukturen hver dag. Man kan ikke bare lukke den ned i halvanden måned. Man skal bygge noget nyt op parallelt og derefter flytte arbejdsbelastningerne gradvist over," sagde Finn Vagner, direktør i Danish Cloud Community, i denne uge til Computerworld.
Pointen med tilbuddet fra HPE er, at kunderne slipper for at betale for to platforme på én gang, mens de flytter deres workloads over på den nye platform.
Nævner ikke VMware med ét ord
Hverken HPE's teknologidirektør eller andre af selskabets fagpersoner nævnte på noget tidspunkt VMware som en del af deres salgstale, da tilbuddet blev offentliggjort.
Men det er ikke svært at regne ud, hvorfor tilbuddet falder netop nu.
Siden Broadcom opkøbte VMware i 2023, er licensomkostningerne i visse tilfælde steget op mod 1.500 procent.
Prisstigningerne har blandt andet fået Storbritanniens største detailkæde, Tesco, til at smide VMware på porten efter en langvarig strid. Tesco har nu valgt at flytte sine 40.000 VMware-workloads efter prisstigninger på mellem 175 og 350 procent.
En nylig undersøgelse viste, at halvdelen af alle VMware-brugere planlægger at reducere deres brug af produkterne inden 2028.
HPE udvider også sit program for partnere for at udnytte situationen og lokke flere ind i folden.
Selskabet tilbyder gratis VM Essentials-licenser i tre år til de 600 partnere, der inden årets udgang opnår en bestemt cloud-kompetence. Her skal partnerne kun betale for support, skriver The Register.
Dansk selskab har fået nok
Tilbuddet fra HPE rammer ned i en virkelighed, som Computerworld har beskrevet i denne uge.
En mindre dansk it-serviceudbyder, der ønsker at optræde anonymt under navnet Bent, har beskrevet, at hans virksomhed nu betaler omkring en million kroner for at slippe væk fra Broadcom.
Efter opkøbet tidobledes virksomhedens licensudgifter, og da Broadcom kort efter varslede lukningen af sit såkaldte White Label-program, var tålmodigheden brugt op.
"Vi er færdige med Broadcom og dermed også VMware," udtaler Bent, der nu kigger mod alternativer som Proxmox og Nutanix.
Finn Vagner fra Danish Cloud Community kalder Broadcoms adfærd "monopolistisk". Ifølge ham havde hundredvis af danske virksomheder tidligere adgang til VMware-licenser. I dag er blot otte selskaber listet som officielle resellere i Danmark.
"I sidste ende bliver det bare dyrere for slutkunden, for regningen bliver sendt videre til dem," sagde han til Computerworld.