Slut med ny-ansættelser og rejser i SAP: Vil i stedet bruge alle penge på AI

Det bliver fremover meget sværere for SAP-medarbejderne at komme på forretnings-rejser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Arbejder man i SAP, bliver det fremover meget sværere at få lov til at komme på forretnings-rejser og at få nye kolleger.

SAP drosler nemlig kraftigt ned for både ny-ansættelser og medarbejdernes rejse-aktiviteter.

Istedet vil selskabet ifølge Bloomberg bruge sine penge på udvikle AI. Her venter SAP indædt konkurrence, og der er derfor brug for at fokusere alle tilgængelige midler og ressourcer over i området.

SAP har netop udsendt en intern memo til medarbejderne med besked om, at selskabet i den kommende tid alene vil ansætte folk til få, udvalgte poster - primært inden for AI.

Samtidig vil alle forretnings-rejser, som ikke har noget at gøre med AI, blive begrænset til et minimum.

SAP er desuden igang med at gennemgå en række af sine leverandør-aftaler for at finde yderligere besparelser.

"Vi vil prioritere investeringer i AI-relaterede kompetencer og teknologier og udvise større disciplin i forbindelse med nyansættelser, eksterne udgifter og interne rejser," meddeler det tyske selskab.

SAP's topchef, tyske Christian Klein, har gennem et stykke tid været i gang med at omstrukturere SAP over mod en mere en mere skarp AI-levering - herunder ved at flytte ressourcer over på AI-området.

Samtidig har SAP hele tiden holdt fast i, at selskabet skulle tage sin egen medicin ved at anvende AI til effektivisere.

Det var for et par år siden med til at udløse fyresedler til tusindvis af medarbejdere.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura