Kompleksitet er det største storage-problem

SNW: Grid og Information Lifecycle Management er to nøgle-elementer i løsningen af det stadig større problem, som virksomheder står over for, når de skal håndtere de voksende mængder data, der bliver mere og mere værdifulde.

Frankfurt: Virksomheder skal vænne sig til begreber som grid og Information Lifecycle Management, ILM, hvis de vil overleve i en verden, hvor information er blevet virksomhedens vigtigste ressource.

Den største udfordring for den moderne virksomhed er kompleksitet, fordi mændgen af data vokser, og der stilles større krav til, hvordan data bliver håndteret.

- De to mest fremtrædende kandidater til at løse problemet med kompleksiteten er grid og ILM, siger Michael Peterson, chef for analysefirmaet Strategic Research Corporation.

Grid ligger længst ude i fremtiden, mens ILM allerede er på vej ind i mange virksomheders bevidsthed.

Information er samtidig virksomhedernes akilleshæl, fordi data skal beskyttes, så de ikke går tabt eller bliver stjålet.

- Hvorfor er backup stadig et problem efter 50 år med it? Det handler igen om kompleksitet. Et råd fra en leverandør til militæret lyder: Hvis noget er for komplekst, hold op med at gøre det. For backup betyder det: Gør det på en anden maade, siger Michael Peterson.

Han mener, at vi inden for meget kort tid vil se en ny bølge af værktøjer til ILM, som vil sætte et markant præg på den måde, storage anvendes på.

- Men man skal gøre sig klart, at ILM ikke er en løsning, det er ikke produkt eller en service. ILM er en praksis for at håndtere data på en standiseret måde, siger Michael Peterson.

Förste skridt til at implementere ILM i sin virksomhed er derfor først at gøre sig klart, hvad man har af ressourcer, og hvad deres værdi er.

Derefter kan man gå videre til at fastsætte standarder for at håndtere de forskellige typer data, der findes på forskellige systemer. Først derefter er det tid til at se på, hvilke produkter der kan være brug for for at sætte ILM i drift.

Computerworlds Jesper Stein Sandal rapporterer tirsdag og onsdag fra it-messen Storage Networking World i Frankfurt. Læs alle artikler...

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S