I løbet af de seneste 12 måneder er Oracles omsætning vokset med hele 30 procent til 19,35 milliarder dollar.
Det viser selskabets kvartalsregnskab for finansårets første kvartal, der blev offentliggjort torsdag aften.
Det er især cloud-omsætningen, der trækker læsset, og i det seneste kvartal er Oracles cloud-forretning sammenlignet med samme kvartal året før således vokset med 62 procent til 11,6 milliarder dollar.
Endnu mere voldsom er væksten inden for cloud-infrastruktur, hvor omsætningen er blevet mere end fordoblet til 7,4 milliarder dollar.
Overgår forventningerne
Selv om der var forventninger om stor fremgang i både den samlede omsætning og cloud-omsætningen, formåede Oracle ifølge CNBC alligevel at slå forventningerne blandt investorerne på Wall Street.
Aktiemarkedet har således også kvitteret med at sende selskabets hårdt ramte aktie op med fire procent på eftermarkedet.
Oracle-aktien har tabt knap 22 procent af sin værdi i løbet af det seneste år, hvor det amerikanske S&P 500-indeks til sammenligning er vokset med 11 procent.
AI-investeringer skaber bekymringer
En stor del af Oracles vækst og problemer skyldes skyldes, at selskabet de seneste år er blevet en af de store spillere på AI-markedet, hvor Oracle blandt andet har været en del af den amerikanske præsident Donald Trumps såkaldte Stargate-projekt.
Her har de enorme anlægsinvesteringer i AI-infrastruktur har skabt bekymringer hos investorerne.
Regnskabet viser da også, at anlægsinvesteringer - eller den såkaldt capex - er vokset fra 8,5 milliardar dollar i samme kvartal sidste år til svimlende 28,5 milliarder i det seneste kvartal.
Samtidig har Oracle nu har gældsat sig for hele 125 milliarder dollar.
Oracles regnskab har været ventet med stor spænding, og Oskar Bernhardtsen, investeringschef for Norden i Saxo Bank, karakteriserede i et interview med Computerworld i går regnskabet som et af de vigtigste i den globale tech-sektor.
Læs mere om det her: