Targit udvider BI-samarbejde med Microsoft

Den nordjyske Business Intelligence-udvikler Targit udvider et i forvejen tæt samarbejde med Microsoft om både kunder og salgskanal. De to virksomheder vil øge fokus på store virksomheder med Microsofts kommende lancering af SQL Server 2005.

Virksomheden Targit intensiverer jagten på de større Business Intelligence-kunder med en udvidelse af et i forvejen tæt samarbejde med Microsoft.

Den nordjyske Business Intelligence-udvikler har de seneste år landet en række større Business Intelligence-kunder som eksempelvis Dansk Supermarked, Udenrigsministeriet og Sønderjyllands Amt.

Alle har konverteret deres Business Intelligence-løsninger til Targits Microsoft-baserede platform.

- Vi intensiverer nu de tætte relationer til Microsoft, som er vores primære teknologi-leverandør. Det giver den fordel, at vores udviklingsafdeling kan sikre, at vi er på forkant, når Microsoft lancerer nye tiltag, siger partner-manager Flemming Madsen, Targit.

Det har allerede betydet, at Targit er klar med en ny version af virksomhedens Business Intelligence-platform Analysis Suite, når Microsoft i løbet af få måneder lancerer den nye SQL Server 2005.

Serveren er målrettet større virksomheder, der hidtil primært har været henvist til konkurrenternes løsninger.

De nye muligheder får ifølge Flemming Madsen Targit til at rette fokus endnu mere mod det såkaldte enterprise-segment, hvor virksomheden forventer at hente flere større virksomheder til sin Business Intelligence-platform.

Det skal bidrage til det positive resultat på bundlinjen hos Targit, der i første halvår af 2005 nåede et millionoverskud.

- Vi er en nordjysk virksomhed, der selvfølgelig har Danmark som et vigtigt marked, men vi er også meget fokuseret internationalt. Targit har gennem de seneste år opbygget et netværk af distributører i en lang række lande, siger Flemming Madsen.

Udover USA nævner han eksempelvis England og Tyskland som vigtige markeder. Senest har Targit i Europa indgået en distributør-aftale i Polen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS