Ementor sælger outsourcing i Norden

Norske Ementor sælger koncernens outsourcing-aktiviteter i Norge og Sverige til ErgoGroup. De danske outsourcing-aktiviteter er ikke til salg, oplyser Ementors topchef i Danmark.

Ementor koncernen sælger sine outsourcing-aktiviteter i Norge og Sverige til norske ErgoGroup.

Outsourcing-aktiviteterne udskilles fra Ementor i to selvstændige aktieselskaber, der sælges for omkring 190 millioner kroner, oplyser Ementor i en pressemeddelelse.

I aftalen indgår ikke køb af Ementors danske outsourcing-aktiviter.

De danske aktiviteter har ikke været inde i billedet, da ErgoGroup ikke i forvejen har forretning i Danmark, som selskabet har det i Norge og Sverige, oplyser informationschef Wibecke Brusdal fra ErgoGroup til Computerworld.

Men aktiviteterne er desuden slet ikke til salg, oplyser administrerende direktør Carsten Dilling, Ementor i Danmark.

Vigtig for dansk forretning

- Vi har tidligere sagt, at strategien ikke er at sælge fra i stumper og stykker i Danmark. Vi ønsker at drage nytte af den meget stærke helhed, vi har, og så ekspandere forretningen på den platform, siger Carsten Dilling.

I den sammenhæng er outsourcing-aktiviteterne ifølge Carsten Dilling et væsentligt område.

Som eksempel nævner han levering af en samlet pakke, hvor udviklingsprojekter i SAP, Oracle eller andet skal sættes i drift, og hvor Ementor selv tager sig af outsourcing-opgaven på driften.

Selskaberne, som overtages af ErgoGroup, har outsourcing-aftaler med i alt 175 kunder. Det gav i første halvår 2005 en omsætning på 113 millioner kroner med 210 medarbejdere.

Ementor opgiver ikke særskilte tal for de danske outsourcing-aktiviteter, der dog formodentlig omsætter for et sted mellem 100 og 150 millioner kroner om året med et væsentligt færre antal kunder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere