4,5 millioner mangler en NemKonto

Cirka 4,5 millioner privatpersoner og virksomheder mangler at angive en såkaldt NemKonto, der fra 7. november skal benyttes til alle udbetalinger fra det offentlige.

I de kommende uger modtager 4,5 millioner privatpersoner og virksomheder et brev fra Økonomistyrelsen med forslag til, hvilken konto der skal fungere som deres såkaldte NemKonto.

NemKonto-ordningen skal håndtere alle betalinger fra det offentlige til private og virksomheder fra den 7. november.

Med mindre end en måned til startskuddet for ordningen er der imidlertid kun 115.000 borgere og virksomheder, der selv har indberettet, hvilken af deres eksisterende bankkonti, der skal fungere som NemKonto.

De resterende 4,5 millioner virksomheder og privatpersoner modtager nu et brev, hvor det offentlige foreslår en konto som deres NemKonto.

Det vil være en konto, som myndighederne i forvejen har kendskab til via eksempelvis ToldSkat eller bureauer for lønudbetaling.

De privatpersoner og virksomheder, hvis kontonummer det offentlige ikke kender, modtager en opfordring til at oplyse hvilken konto, der skal være deres NemKonto.

De første af de 4,5 millioner breve udsendes i denne uge.

Relevante link

www.nemkonto.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S