Danske nyhedsmedier går i sort

Berlingske Tidende, B.T., Jyllands-Posten, Kristeligt Dagblad og flere andre nyhedsmedier var her til formiddag ramt af en usandsynlig fejl og usynlige på nettet i mellem tre og fem timer.

En lang række danske nyhedssites er i formiddags gået i sort.

Berlingske Tidende, Jyllands-Posten, B.T., Kristeligt Dagblad, Jyske Vestkysten og Århus Stiftstidende er bare nogle af nyhedsmedierne, der er blevet ramt og var uden for brugernes rækkevidde på nettet.

Nyhedsmedierne har alle til fælles, at Berlingske-selskabet Metropol Online står for driften af deres sites.

- Det er en fejl, der er så alvorlig og ikke set før, at de har været nødt til at involvere folk fra Stockholm, London og Stuttgart, siger administrerende direktør Claus Kjær Jørgensen fra Metropol Online.

Problemerne startede omkring klokken 9.30 og nogle af sitesene har fra omkring klokken 13.30 så småt ved at være oppe at køre igen, oplyser Claus Kjær Jørgensen.

Endnu foreligger der ikke en forklaring på, hvad der konkret er gået galt, kun at problemet ligger ude i Metropol Onlines hostingcenter.

Her har der angiveligt været problemer med to af fire teleleverandører, der har været ramt af nedbrud, og der er opstået problemer, da man har forsøgt at koble dem på igen.

- Men det er helt, helt usædvanligt, at vi bliver ramt i det her omfang. Statistisk set er vi nede i meget små sandsynligheder, men ikke desto mindre er vi blevet ramt, siger Claus Kjær Jørgensen.

Omkring klokken 14.15, efter næsten fem timer, er alle de berørte sites tilsyneladende kommet op at køre igen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere