Samsung betaler 1,86 mia. i RAM-kartelsag

Samsungs amerikanske chipselskab har erklæret sig skyldig i at have deltaget i et internationalt priskartel, som kunstigt holdt priserne på DRAM oppe fra 1999 til 2002.

Sydkoreanske Samsungs chipdivision har valgt at erklære sig skyldig og betale en bøde på 1,86 milliarder kroner for at have deltaget i et priskartel på hukommelseschips.

Det amerikanske justistministerium havde trukket selskabet i retten for at have været en del af en international sammensværgelse, som kunstigt holdt priserne på DRAM oppe.

Bøden er den næststørste nogensinde i en amerikansk sag om konkurrenceforvridning.

DRAM-kartellet opererede ifølge myndighederne mellem 1999 og 2002, hvor aktiviteterne gik ud over blandt andet amerikanske pc-producenter som Dell, Hewlett-Packard, det daværende Compaq, Gateway, IBM og Apple.

Tidligere har tyske Infineon og sydkoreanske Hynix erklæret sig skyldige i at have deltaget i priskartellet.

Fire chefer fra Infineon har afsonet kortere fængselsstraffe for deres rolle i sagen.

Samsung har valgt at erklære sig skyldig og samarbejde med de amerikanske myndigheder om den videre efterforskning af kartelsagen.

Betingelserne omkring forliget skal dog endeligt godkendes af distriktsdomstolen i San Francisco.

Samsungs amerikanske chipdivision havde kun en kort kommentar til forliget med myndighederne:

- Samsung er dybt engageret i at sikre fair konkurrence og etiske forretningsmetoder og er imod konkurrenceforvridende opførsel, udtaler Chris Goodhart, kommunikationschef i Samsung Semiconductor.

Bøden på 1,86 milliarder kroner ændrer ikke ved Samsungs forventninger til årsregnskabet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere