AMD overhaler Intel med Media Center-succes

AMD har for første gang overgået Intel i antallet af solgte processorer til stationære pc'er i butikkerne målt over en hel måned. Det er specielt salget af Media Center-pc'er, som giver AMD fremgang.

I september måned lykkedes det for første gang chipproducenten AMD at overhale rivalen Intel målt på antallet af solgte stationære pc'er i butikkerne i USA. Det viser tal indsamlet af analysefirmaet Current Analysis.

Ifølge analysen sad der i september en AMD-processor i 52 procent af de solgte stationære systemer, mens Intel måtte nøjes med 46 procent.

Det er ifølge analysefirmaet især et boom i salget af pc'er bygget til Microsofts særlige Media Center-udgave af Windows XP, som giver AMD fremgang.

46 procent af de solgte stationære pc'er på det amerikanske marked i september var baseret på Media Center.

Ud af Media Center-pc'erne havde AMD i september en markedsandel på 55 procent.

Specielt Hewlett-Packards Media Center-pc HP Pavillion a1130n med AMD's Athlon 64-processor var en storsællert i september.

Analysefirmaet roser AMD for at være på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt med dette system.

- Der er et fantastisk momentum bag lysten til at købe Media Center og dermed også AMD lige op til julehandlen, skriver analytikerne i deres rapport.

AMD har hidtil kun været i stand til at overgå Intels salg på markedet for processorer til stationære pc'er i enkelte uger af gangen. September var første gang, selskabet slog Intel målt over en hel måned.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S