Telsome køber IPDanmark

IP-teleselskabet Telsome har købt danske IPDanmark, der udvikler IP-omstillingsanlæg. Telsome ser købet som et skridt mod at udvide forretningen til resten af Europa.

Telsome har købt en større aktiepost i virksomheden IPDanmark, der udvikler IP-omstillingsanlæg og markedsfører dem på det internationale marked.

Telsomes salgsdirektør Brian Smith ønsker over for Computerworld ikke at oplyse aftalens beløb eller hvor stor en aktiepost, der er tale om.

Købet skal ifølge Brian Smith styrke Telsomes position på erhvervsmarkedet i Danmark og samtidig hjælpe med at bane vejen for et kommende europæisk eventyr.

- IPDanmark har godt gang i salget af IP-omstillingsanlæg i udlandet, og vi satser på at udbrede løsningen i Danmark samme med vores øvrige produkter. Samtidig giver det os et godt udgangspunkt for at udvide til det europæiske marked, siger Brian Smith.

Direktør hos IPDanmark, Dennis Persson, oplyser i en pressemeddelelse, at der har været stor interesse fra flere konkurrerende virksomheder, men at Telsome har givet det mest interessante bud.

Ifølge Brian Smith overtager Telsome fem udviklere sammen med købet af aktieposten i IPDanmark. Telsome overtager også salget af IPDanmarks IP-omstillingsanlæg i både Danmark og udlandet.

Den seneste halvårsstatistik fra IT- og Telestyrelsen viste, at Telsome ved udgangen af juni havde 4.500 IP-telefoni-abonnementer i Danmark.

Brian Smith oplyser at selskabet i dag har flere end 10.000 IP-kunder. Heraf er 1500 erhvervskunder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen