Microsoft køber sig til IP-telefoni i Office

Med købet af et schweizisk it-selskab vil Microsoft nu tilføje IP-telefoni til kontorpakken Office. Microsoft barsler samtidig med muligheden for at ringe direkte via en speciel udgave af beskedtjenesten Messenger.

Modtag en e-mail og ring op til afsenderen med et enkelt klik på musen.

Det er ambitionen for Microsoft, efter selskabet har købt det schweiziske it-selskab Media-streams.com, der specialiserer sig i IP-telefoni.

Købet af Media-streams.com med 23 ansatte for et uoplyst beløb sker efter, at Microsoft i august købte selskabet Teleo, der også har fokus på IP-telefoni.

Teleos teknologi er beregnet til forbrugere og allerede bragt ind i beskedtjenesten MSN, mens det schweiziske opkøb skal bringe IP-telefoni ind i kontorpakken Office og Microsofts beskedtjeneste til erhvervslivet.

Brandvarmt emne

Telefoni via internetprotokollen - Voice over IP eller VoIP - er et brandvarmt emne i it-verdenen, specielt efter Ebays milliardkøb af den halvdanske telefonitjeneste Skype.

- VoIP eksploderer, siger Microsoft-stifter Bill Gates i forbindelse med det seneste opkøb.

Hans mål er at gøre det muligt for pc-software at forbinde sig til de traditionelle telefonomstillingsanlæg, PBX'er.

Det opkøbte schweiziske produkt vil blive integreret i Microsofts Office Live-platform, som er beregnet på erhvervslivet og allerede gør det muligt at chatte med hinanden.

Den nye teknologi skal samtidig integreres i Office 12, som kommer på gaden i anden halvdel af næste år.

Samtidig med opkøbet har Microsoft vist en ny udgave af Windows Live Messenger, hvor det også er muligt at ringe fra. Softwaren går i beta til december.

Magasinet CTO, som følger med den trykte udgave af Computerworld fredag, har et tema om IP-telefoni. Det vil fra mandag og to uger frem fortsætte på Computerworld.dk. Input kan sendes til c.thomsen@cw.dk

Annonce

Statens IT

Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S