Tyvstart truer ny trådløs netværksstandard

Producenterne af trådløst netværksudstyr har svært ved at styre tålmodigheden, og nu har Netgear som den første udsendt nyt højhastighedsudstyr, inden standarden er klar.

Netværksproducenternes manglende tålmodighed kan give problemer for den næste generation af trådløse lokalnetværk. Netgear sender som den første udstyr på markedet, inden standarden ligger fast.

Det er den kommende standard IEEE 802.11n, som har bragt producenterne på krigsstien.

N-standarden for trådløse lokalnetværk vil kunne give større rækkevidde og en båndbredde på over 100 megabit per sekund.

Imidlertid er producenterne endnu langt fra at være enige om den endelige udfærdigelse af standarden.

Det har fået flere producenter til at tage sagen i egen hånd. Netgear har allieret sig med chipproducenten Airgo, som har udviklet en chip med 802.11n-lignende specifikationer.

I sidste uge lancerede Netgear så sin første trådløse router baseret på chippen, som ganske vist er bagudkompatibel med de nuværende netstandarder, men det er uvist, om den vil passe med den endelige standard.

Taberne kan blive kunderne, hvis de ikke slår koldt vand i blodet og venter, indtil tiden har vist, til hvilken side markedet og standarden falder ud.

- Vi har en bunke producenter, som er ved at dø efter at tjene penge på det her, men de giver ikke døjt for, hvad virksomhederne har behov for, siger chefanalytiker Ken Dulaney fra analysefirmaet Gartner til InfoWorld.

Mens Airgo og Netgear allerede har givet sig i kast med at sælge udstyr, så arbejder en anden fløj på at presse deres udkast til specifikationer igennem som standard.

Enhanced Wireless Consortium eller EWC, der består af firmaer som Intel, Cisco, Toshiba, Symbol og Atheros, har således udformet et udkast, som de forsøger at få standardiseringsgruppen til at godkende.

For at være så hurtigt ude på markedet som muligt, vil producenterne formentligt tyvstarte udviklingen og produktionen, selvom der stadig kan ske ændringer i forhold til den endelige standard.

Medlemmerne af EWC fastholder dog, at deres produkter i det mindste vil være indbyrdes kompatible.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job