Tyvstart truer ny trådløs netværksstandard

Producenterne af trådløst netværksudstyr har svært ved at styre tålmodigheden, og nu har Netgear som den første udsendt nyt højhastighedsudstyr, inden standarden er klar.

Netværksproducenternes manglende tålmodighed kan give problemer for den næste generation af trådløse lokalnetværk. Netgear sender som den første udstyr på markedet, inden standarden ligger fast.

Det er den kommende standard IEEE 802.11n, som har bragt producenterne på krigsstien.

N-standarden for trådløse lokalnetværk vil kunne give større rækkevidde og en båndbredde på over 100 megabit per sekund.

Imidlertid er producenterne endnu langt fra at være enige om den endelige udfærdigelse af standarden.

Det har fået flere producenter til at tage sagen i egen hånd. Netgear har allieret sig med chipproducenten Airgo, som har udviklet en chip med 802.11n-lignende specifikationer.

I sidste uge lancerede Netgear så sin første trådløse router baseret på chippen, som ganske vist er bagudkompatibel med de nuværende netstandarder, men det er uvist, om den vil passe med den endelige standard.

Taberne kan blive kunderne, hvis de ikke slår koldt vand i blodet og venter, indtil tiden har vist, til hvilken side markedet og standarden falder ud.

- Vi har en bunke producenter, som er ved at dø efter at tjene penge på det her, men de giver ikke døjt for, hvad virksomhederne har behov for, siger chefanalytiker Ken Dulaney fra analysefirmaet Gartner til InfoWorld.

Mens Airgo og Netgear allerede har givet sig i kast med at sælge udstyr, så arbejder en anden fløj på at presse deres udkast til specifikationer igennem som standard.

Enhanced Wireless Consortium eller EWC, der består af firmaer som Intel, Cisco, Toshiba, Symbol og Atheros, har således udformet et udkast, som de forsøger at få standardiseringsgruppen til at godkende.

For at være så hurtigt ude på markedet som muligt, vil producenterne formentligt tyvstarte udviklingen og produktionen, selvom der stadig kan ske ændringer i forhold til den endelige standard.

Medlemmerne af EWC fastholder dog, at deres produkter i det mindste vil være indbyrdes kompatible.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S