Atomlaboratorium vil sælge ormekur

Los Alamos National Laboratory, hvor de første atombomber blev bygget, har udviklet et program, der kan beskytte netværk mod ormeangreb, som nu bliver sat til salg.

På atombombens fødested Los Alamos National Laboratory, (LANL) der nu drives af University of California, har man udviklet et stykke software til nedkæmpelse af orme på computernetværk.

Laboratoriet håber nu på at kunne kommercialisere den software, man udviklet.

Programmet, kaldet NARQ for Network Automated Response and Quarantine, blev udviklet, fordi man ikke kunne finde et produkt på markedet, som leve op til laboratoriets krav til indsatsens over for et ormeangreb. Det skriver Federal Computer Week.

NARQ er specielt rettet mod den type orm, der spreder sig automatisk via netværket og kan lamme infrastrukturen alene ved den trafik, der skabes ved spredningen.

Programmet opsporer ormene og kan automatisk isolere en inficeret computer eller enhed på netværksport-niveau.

For at sikre, at et angreb har mindst mulig effekt på driften, kan softwaren også optimere netværket, så der bliver kompenseret for de inficerede dele.

NANL vil sælge licenser til firmaer, der vil bygge kommercielle produkter på baggrund af softwaren.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen