Danmark nomineret til tre eEurope Awards

E-faktura, Virk.dk og SKAT's TastSelv-løsning er med i finalen til eEurope Awards for eGovernment 2005, som uddeles torsdag den 24. november.

Med tre offentlige digitaliseringsløsninger i finalen er Danmark pænt repræsenteret til eEurope Awards.

eEurope Awards er EU-Kommissionens digitaliseringspris, der årligt uddeles til offentlige myndigheders bedste digitale løsninger.

I år sker det i Manchester torsdag den 24. november i forbindelse med en ministerkonference om eGovernment under det britiske formandskab.

Over 200 myndigheder fra 28 lande har tilmeldt sig konkurrencen. 52 løsninger er nomineret – heraf altså tre danske: eFaktura (Økonomistyrelsen), virk.dk (Erhvervs- og Selskabsstyrelsen og TastSelv borger (SKAT).

Her ud over har de danske løsninger digital signatur (Videnskabsministeriet) og Webreg (Erhvervs- og Selskabsstyrelsen) fået hædrende omtale som "good practise".

eEurope Awards

www.e-europeawards.org

Nominerede og good practise-løsninger (pdf)

www.e-europeawards.org/view.asp?tab=INFO_NEWS&id=47341

Ministerial eGovernment Conference 2005

www.egov2005conference.gov.uk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere