Swisscom-køb af TDC i strid med monopolregler

På det schweiziske hjemmemarked vil teleselskabet Swisscom med en overtagelse af TDC sætte sig på 80 procent af mobilmarkedet. Det kan myndighederne ikke acceptere, vurderer analytikere.

TDC's position som den næststørste spiller på det schweiziske mobilmarked under navnet Sunrise vil give problemer med konkurrencemyndighederne, hvis TDC købes af den schweiziske telegigant Swisscom.

Det vurderer Danske Bank og teleanalytiker John Strand, Strand Consult.

Finansavisen Wall Street Journal skrev tidligere på ugen, at Swisscom enten alene eller sammen med en række kapitalfonde vil byde på TDC.

Ifølge Danske Bank sidder Swisscom på 63 procent af det schweiziske mobilmarked målt på kunder, mens TDC's Sunrise sidder på 19 procent. De resterende 18 har teleselskabet Orange.

- Hvis Swisscom køber TDC vil selskabet sidde på over 80 procent af mobilmarkedet i Schweiz, og det kan det godt skyde en hvid pind efter. Det vil myndighederne ikke kunne acceptere, siger analytiker Poul Ernst Jessen, Danske Bank.

Frasalg af Sunrise

Poul Ernst Jessen forudser, at der også på bredbåndsmarkedet kan opstå problemer med myndighederne, fordi Swisscom med en overtagelse af Sunrise vil komme til at sidde på tæt ved 60 procent af det schweiziske ADSL-marked.

Også teleanalytiker John Stand forudser problemer med myndighederne, hvis Swisscom overtager TDC på hjemmemarkedet.

- Det svarer til, at TDC køber både Sonofon og Cybercity i Danmark. Det vil myndighederne heller ikke kunne acceptere af hensyn til konkurrencen på markedet, siger John Strand.

Både Poul Ernst Jessen og John Strand forventer et frasalg af TDC's schweiziske Sunrise-forretning, hvis Swisscom overtager TDC.

- Deutsche Telekom vil være en oplagt køber. Selskabet er i forvejen i Tyskland og Østrig, men ikke i Schweiz, siger John Strand.

Flere mulige købere

Poul Ernst Jessen hos Danske Bank ser også Deutsche Telekom som en oplagt køber.

- Man kan også forestille sig, at Orange vil køber Sunrise, men det kan igen give problemer, fordi der så kun vil være to spillere på det schweiziske mobilmarked, siger Poul Ernst Jessen.

Telefonica og Vodafone er ifølge Poul Ernst Jessen andre mulige købere. Sidstnævnte ejer 25 procent af Swisscoms mobilforretning og kunne tænkes at sælge den del tilbage til Swisscom og i stedet overtage TDC's Sunrise.

Ifølge Wall Street Journal er det også en mulighed, at Swisscom køber TDC sammen med kapitalfonde.

Kapitalfondene vil ifølge avisen i den model sætte sig på TDC's aktiviteter uden for Danmark, mens Swisscom selv sætter sig på den danske del af TDC.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job