IBM efterlyser satsning på udvikling af e-læring

Europas regeringer bør samarbejde om større satsninger på e-læring, mener IBM-direktør Richard Straub, der torsdag åbnede e-læringskonferencen Online Educa i Berlin. Han efterlyser mere nytænkning.

Berlin: Den konstante udbredelse af nye teknologier har skabt et eksplosivt voksende marked for e-læring, men løsningerne har endnu ikke fundet en form, der matcher det store potentiale.

Det mener direktør i IBM Europe, Richard Straub, der torsdag var blandt talerne ved åbningen af e-læringskonferencen Online Educa i Berlin.

Richard Straub efterlyser derfor mere nytænkning og øget innovation. Gerne med de europæiske regeringer som drivkræfter.

- Europa har en stor styrke i forskellighederne mellem de enkelte lande, men forskelligheden er ikke en styrke for udviklingen af e-læring. Der kan med fordel i højere grad satses på e-læringsinitiativer på tværs af landegrænserne, så løsningerne får en større målgruppe, sagde Richard Straub.

Han forventer, at der endnu vil gå nogle år, før markedet når frem til en fælles platform for e-læring. Det giver innovative virksomheder gode muligheder for at præge udviklingen.

Trådløs e-læring

E-læringskonsulent Brandon Hall fra Brandon Hall Research mener, at udviklingen af e-læringsværktøjer i høj grad vil blive styret af de teknologiske muligheder.

På Online Educa-konferencen fremhævede han blandt andet udbredelsen af mobile enheder og trådløse teknologier.

Samme tendens ser IBM-direktør Richard Straub. Han mener, at e-læringen ikke længere alene bør handle om at give et alternativ til undervisningen i klasselokalet. Der skal i højere grad tænkes i nye måder at undervise på.

- Cirka 80 procent af vores indlæring sker i forvejen ikke via undervisning, men mens vi arbejder. Derfor skal e-læringen ind i arbejdsdagen. Der skal fokus på at udvikle løsninger, der giver medarbejdere adgang til eksperthjælp, når behovet er der, sagde Richard Straub.

Online Educa-konferencen finder sted i Berlin torsdag og fredag med flere end 1.800 deltagere fra en lang række lande.

På it-fronten deltager blandt andet it-giganter som Microsoft, Cisco Systems og IBM.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S