Homo Zappiens udfordrer e-læring

De er født med en computermus i hånden og ser verden gennem Windows. Nutidens skoleelever er fremtidens ansatte, og deres udprægede brug af ny teknologi gør det nødvendigt at nytænke e-læring, mener den hollandske professor Wim Veen.

Berlin: E-læring bliver revolutioneret af børn og unge, hvis vindue til verden er en computerskærm, og som lynhurtigt tager ny teknologi til sig.

Det mener den hollandske teknologiprofessor Wim Veen, der betegner de unge som Homo Zappiens - en ny menneskerace, der i langt højere grad end almindelige Homo Sapiens kan løse flere opgaver samtidig og hurtigt sorterer i strømmen af information.

- De har en helt anden tilgang til indlæring end tidligere generationer. Vi skal tro på de evner, som de har udviklet sammen med teknologien, men som vi stadig ikke anerkender i undervisningen, siger Wim Veen.

Skolen et mødested - ikke lærested

Han deltager i e-læringskonferencen Online Educa i Berlin, der blandt andet har på dagsordnen, hvordan elementer fra eksempelvis computerspil kan indarbejdes i e-læring.

- Eleverne betragter nu i højere grad skolen som et sted, hvor de møder vennerne, end som et sted, hvor de lærer noget. Vi bør give dem langt flere udfordringer på de platforme, hvor de i forvejen befinder sig i deres hverdag, siger Wim Veen.

Han støttes af den norske forsker Barbara Wasson fra Universitet i Bergen. Hun mener, at skolerne i langt højere grad skal tager e-læringsværktøjer til sig.

- Kig på elevernes hverdag. I stedet for at forbyde brugen af mobiltelefoner i skolerne skal man inddrager de nye teknologier i undervisningen, siger hun.

Hendes hollandske kollega Wim Veen mener også, at eleverne i højere grad skal tilbydes oplevelser end forelæsninger.

- Eleverne er stærkt visuelt orienteret og lærer ved at prøve sig frem eller ved at søge hjælp hos venner og på nettet. Det sidste, de selv vil overveje, er sandsynligvis at slå op i en bog, siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere