Uvis fremtid for porno-topdomæne

Topdomænet .xxx, der skulle have været reserveret til pornosider, er nu endnu en gang havet i kulden, efter ICANN har taget topdomænet af dagsordenen ved seneste møde.

Pornoindustriens topdomæne .xxx risikerer at ende som kastebold mellem forskellige lobby-organisationer, der alle forsøger at påvirke domæne-organisationen ICANN.

Topdomænet skulle have været diskuteret på ICANN's bestyrelsesmøde i denne uge, men blev i sidste øjeblik taget af dagsordenen. Det skriver CNET.

Topdomænet var oprindeligt sat til at blive taget i brug ved udgangen af 2005, efter ICANN havde godkendt domænet i juni.

Konservative lobby-organisationer i USA lagde imidlertid pres på præsident George W. Bush, som efterfølgende bad ICANN om at sætte domænet i bero.

Det understregede USA's indflydelse på ICANN og dermed internettets navnesystem.

En indflydelse, som blandt andet FN og EU har været utilfredse med.

Den utilfredshed er ikke blevet mindre i efteråret, og ifølge CNET spekuleres der nu i, at EU skulle have bedt om at få taget .xxx af ICANN's dagsorden for at understrege problemet i den nuværende konstruktion af ICANN.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job