Microsoft klar med Windows Server-opgradering

Microsoft har færdiggjort den nye version af Windows Server 2003 kaldet R2, som nu er sendt i trykken. Versionen indeholder blandt andet udbygget virtualisering.

Microsoft har meldt opgraderingen af Windows Server 2003 kaldet R2 færdig og har sat den i produktion. Det betyder, at R2 vil blive tilgængelig for kunderne om knap to måneder.

Opgraderingen er ikke en del af de regelmæssige opdateringer til styresystemet, men derimod en ny version eller udvidelse, som derfor heller ikke er gratis.

R2 er i løbet af efteråret blevet testet sammen med den seneste version af Windows Server 2003 for at løse eventuelle kompatibilitets-problemer.

Microsoft lover derfor 100 procents kompatibilitet med applikationer, der afvikles under den nyeste Windows Server 2003.

- Hvis du har installeret Windows 2003 i dag, så kan du være tryg ved at installere R2 uden en lang testperiode, siger direktør for serversoftware Bob Muglia fra Microsoft.

Det primære fokus i R2 er udbygget understøttelse af virtualisering.

Virtualisering er takket være nye kraftige flerkerne-processorer et af tidens varme emner i serverrummet, hvor flere styresystemer kan eksistere side om side på den samme serverhardware.

R2 er derfor udviklet til at skulle spille sammen med andre Microsoft-produkter til virtualisering som Virtual Server 2005, Microsoft Operations Manager og Systems Management Server.

Udover virtualiseringsteknologier indeholder R2 også funktioner til identitetsstyring og adgangskontrol på netværk i form af Microsofts Active Directory Federation Services.

Begrebet "federation" dækker over identitetsstyringssoftware, der blandt andet gøre det muligt for brugerne at bruge ét samlet login til flere it-systemer.

Derudover indeholder R2 også version 2.0 af .Net-platformen, funktioner til administration af lokalafdelinger samt bedre interoperabilitet med Unix.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS